Nie tylko usługi finansowe. Oto najpopularniejsze rodzaje działalności z województwa mazowieckiego
Województwo mazowieckie jest w znacznym stopniu skupione wokół najważniejszego ośrodka w całym kraju, czyli Warszawy. Stolica charakteryzuje się przy tym bardzo innowacyjnym rynkiem, który wymaga wielu specjalistów reprezentujących zróżnicowane branże, w tym również te, które nie są w znacznym stopniu reprezentowane w innych regionach kraju. Warto wobec tego przyjrzeć się strukturze gospodarki Mazowsza i przekonać się, jakie rynki są dla niej najważniejsze.
Firmy na Mazowszu: baza firm
Przedsiębiorcy stanowią o sile gospodarki każdego państwa. Szczególnie ciekawie prezentują się zwłaszcza informacje dotyczące konkretnych regionów. Co jasne: każdy kraj jest pod tym względem w znacznym stopniu zróżnicowany. W Polsce natomiast niekwestionowanym ekonomicznym liderem jest województwo mazowieckie, a Warszawa wyróżnia się bardzo innowacyjnym i rozbudowanym rynkiem. Ciekawych informacji na temat kondycji podmiotów działających w kraju dostarcza baza firm ALEO.com. Warto przyjrzeć się danym (całość dostępna tutaj: https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-woj-mazowieckiego), aby lepiej poznać charakterystykę tego rynku i czynniki, które wyróżniają go na tle innych regionów.
Liczba firm w województwie mazowieckim
Na Mazowszu działa największa liczba firm w kraju. Zgodnie z danymi na kwiecień 2021 roku, funkcjonuje tam 627 009 firm. Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności, tak jak w reszcie Polski, jest przy tym indywidualna działalność gospodarcza (w ten sposób obowiązki wykonuje 462 087 przedsiębiorców). Drugie miejsce zajmuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (124 758 podmiotów), a trzecie stowarzyszenia rejestrowe (9461 podmiotów). Nieco mniej jest przy tym spółek komandytowych (8913) oraz fundacji (7244).
Najważniejsze ośrodki gospodarcze na Mazowszu
Co oczywiste, województwo mazowieckie jest w znacznym stopniu uzależnione od Warszawy. Działa w niej ponad połowa wszystkich działalności gospodarczych (333 694 podmiotów). Drugie miejsce zajmuje Radom, w którym funkcjonuje 17.027 firm. Podium zamyka natomiast Płock z 9.230 firm. Pod względem zagęszczenia liczby przedsiębiorstw również wyraźnie dominuje Warszawa, w której działa 645.14 firm na kilometr kwadratowy. W tym zestawieniu drugie miejsce zajmuje natomiast stosunkowo niewielkie Piaseczno, w którym znajduje się aż 461.47 firm na kilometr kwadratowy. Duże zagęszczenie firm (117 firm na tysiąc mieszkańców oraz 373 firmy na kilometr kwadratowy) wyróżnia Pruszków.
Najchętniej wybierane branże: nie tylko finanse
Gospodarka województwa mazowieckiego pod wieloma względami różni się od rynku w innych województwach. O ile w praktycznie całej Polsce wyraźnie dominują firmy skupione na dostarczaniu usług budowlanych i remontowych, na Mazowszu zajmują dopiero drugą pozycję (działa tu 55.159 przedsiębiorstw tego typu). Najwięcej podmiotów świadczy przy tym usługi finansowe i doradcze (71.050). Trzecie pod względem popularności są usługi medyczne (33.782 podmiotów). Dużą popularnością cieszą się również branże związane z innowacyjnym, rozwijającym się rynkiem. 28.418 firm zajmuje się usługami IT a 27 999 usługami dla firm. Na Mazowszu nie brakuje również przedstawicieli zdecydowanie mniej popularnych sektorów. 14 firm skupia się na ochronie przeciwpożarowej, 19 reprezentuje branże transportu rurociągowego, 28 zajmuje się natomiast rybołówstwem i materiałami ściernymi.
Czym zajmują się nowe firmy?
Kierunek rynkowych zmian doskonale obrazuje profil działalności nowo rejestrowanych podmiotów gospodarczych. Tylko pomiędzy grudniem 2020 roku a lutym 2021 roku na gospodarczej mapie regionu pojawiło się 8624 nowych podmiotów. Wśród nich dominują przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem oprogramowania (576 firm), na drugim miejscu znalazły się natomiast podmioty skupione na doradztwie dotyczącym prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (526 firm). Przybyło również 400 sklepów internetowych, które znakomicie poradziły sobie w okresie pandemii. Oprócz tego na Mazowszu przybyło również w tym okresie 223 agencji reklamowych oraz 219 firm zajmujących się usługami fryzjerskimi i kosmetycznymi.
Mazowieckie firmy w okresie kryzysu
Gospodarka województwa mazowieckiego w oczywisty sposób ucierpiała również w związku z pandemią koronawirusa i powiązanymi z nią obostrzeniami oraz lockdownem. Pomiędzy grudniem 2020 roku a lutym 2021 roku doszło do zamknięcia 4825 firm. Tak samo, jak w innych regionach, największe problemy dotknęły branży taksówkarskiej (201 zamkniętych firm) oraz transportu drogowego (170 zlikwidowanych działalności). Nie najlepiej z kryzysem poradziły sobie również zakłady fryzjerskie i kosmetyczne (148 firm). Z drugiej strony doszło również do licznych zamknięć w sektorze doradztwa w prowadzeniu działalności gospodarczej i zarządzania (142 firmy). Z dalszej działalności zrezygnowało także 128 sklepów internetowych.