Trwa ładowanie...

Nie masz pomysłu na prezent? Kup arcydzieło polskiego malarstwa!

Na Mikołajkowej Aukcji w w Domu Aukcyjnym Polswiss Art będzie można zakupić m.in. obrazy Malczewskiego, Kossaka i Chełmońskiego. Ile trzeba będzie zapłacić?

Nie masz pomysłu na prezent? Kup arcydzieło polskiego malarstwa!
d2ekhi8
d2ekhi8

Tym, którzy nie mają jeszcze pomysłu na prezent, za to mają nadmiar gotówki podpowiadamy, że już 4 grudnia w Domu Aukcyjnym Polswiss Art przy Wiejskiej 20 będzie można zdobyć wyjątkowe arcydzieła mistrzów malarstwa. Wśród wszystkich prac wystawionych na licytację znalazły się dwie perełki: prace Jacka Malczewskiego i Józefa Chełmońskiego.

Pierwszą z nich jest obraz Józefa Chełmońskiego "Świt - Królestwo Ptaków" z 1906 roku. Znany historyk sztuki, Maciej Masłowski w swoich pismach poświęconych Chełmońskiemu napisał, iż artysta "zaklął w swoim malarstwie tajemnicę polskości" oraz, że w jego pracach "jest coś z magii, jest zaklęcie, jest urok rzucony przez prawdziwego myśliwca na wielkich łowach natury". "Świt" pochodzi z najbardziej dojrzałego okresu twórczości artysty i jest uznawany za jedno najwybitniejszych dzieł w dziejach malarstwa europejskiego. Aukcja startuje od 750 tys. zł.

Drugą perełką jest słynny autoportret Jacka Malczewskiego "Polski Hektor" z 1913 roku, będący do tej pory częścią prywatnej kolekcji. Praca jest uznawana za jedno z najlepszych dzieł wybitnego malarza, jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Malczewski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. To jego obrazy zainicjowały w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej tradycji. Aukcja rozpoczyna się od skromnej sumy 1 500 000 zł.

d2ekhi8

Warto też dodać, że wśród wystawianych prac znajdą się dzieła m.in. Nikifora Krynickiego (Start już od 1000 zł), płótna olejne Wojciecha Kossaka (65 tys. zł) oraz szkice Józefa Mehoffera (10 tys. zł)

Ile trzeba wziąć gotówki ze sobą? No cóż. Biorąc pod uwagę że za samego "Polskiego Hektora" Polswiss Art chciałby uzyskać 3 mln złotych i jeśli chcemy kupić więcej niż jedną pracę (w tym jakiś klasyk), sądzimy, że 10 mln zł powinno wystarczyć.

Dodatkowe szczegóły znajdziemy na STRONIE aukcji.

d2ekhi8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ekhi8
Więcej tematów