New York Times: Warszawa ma szansę stać się finansową stolicą Europy
"Bardzo korzystny klimat biznesowy"
Warszawa ma większe szanse niż Barcelona, mniejsze niż Amsterdam i takie same jak Mediolan, stać się - według dziennikarza "New York Times" - finansową stolicą Europy po Londynie. Według gazety, największe szanse na ten tytuł ma Amsterdam.
Brytyjczycy zagłosowali niedawno za opuszczeniem Unii Europejskiej. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, przez tzw. Brexit ucierpi londyńskie City, handlowo-finansowe centrum świata. Tuż po referendum zaczęto głośno mówić o przeniesieniu się centrum finansowego z Londynu do innego miasta w Europie.
Wśród wymienionych przez "NYT" miast jest i nasza stolica. Zdaniem gazety, Warszawa ma bardzo korzystny klimat biznesowy, pracowitych i dobrze wykształconych mieszkańców oraz niskie koszty utrzymania. "Warszawa życzyłaby sobie napływu specjalistów finansowych z otwartymi ramionami, w przeciwieństwie do wielu bogatszych miast europejskich - pisze James B. Stewart z "New York Times".
Jednak autor artykułu zwraca też uwagę, że Warszawa zajmuje niewysoką pozycję w Indeksie Mercera (chodzi o indeks jakości życia ) oraz, że w stolicy nie ma zbyt wielu luksusowych mieszkań. Stewart posłużył się 60-punktową skalą, wziął pod uwagę powierzchnie biurowe i oferty rynku nieruchomości, ofertę kulinarną miasta oraz tzw. pozostałe czynniki. Warszawa otrzymała w tej skali 24 punkty, najwięcej zaś Amsterdam - 55.
Wśród innych, wymienianych przez gazetę miast, które mogłyby zostać przyszłą finansową stolicą Europy, są także Paryż, Dublin, Wiedeń, Frankfurt, Amsterdam, Luksemburg, Mediolan i Barcelona.