Trwa ładowanie...

Najdroższa moneta świata pojawi się w Zamku Królewskim. "Warta ponad 10 mln dolarów"

Ten niezwykły egzemplarz będzie można podziwiać jedynie przez trzy dni.

Najdroższa moneta świata pojawi się w Zamku Królewskim. "Warta ponad 10 mln dolarów"
d1bwj07
d1bwj07

Flowing Hair Liberty z 1794 r., bo o niej mowa, to najcenniejsza moneta na świecie. W dniach 16-18 lutego będzie można ją obejrzeć w Zamku Królewskim w Warszawie. Trzy lata temu, podczas jednej z aukcji właśnie ten egzemplarz osiągnął zawrotną wartość ponad 10 mln dolarów.

Historycy przekonują, że moneta była pierwszą formą dolara wybitą w Stanach Zjednoczonych, w czasach rozkwitu gospodarczego tego kraju. Na wystawie, wszyscy chętni będą też mogli zobaczyć m.in. kopię Deklaracji Niepodległości USA oraz wiele innych eksponatów numizmatycznych.

- Produkcja Flowing Hair Dollar rozpoczęła się 15 października 1794 roku, jednak nie trwała zbyt długo. Pracownicy mennicy szybko zorientowali się, że narzędzia, którymi dysponują, są nieodpowiednie do bicia monety o dużych rozmiarach i zawiesili produkcję po niewielkim nakładzie 1758 sztuk. Utrzymuje się, że do czasów współczesnych zachowało się około 130 sztuk Flowing Hair Dollar z pierwszego roku produkcji , jednak większość z nich jest niestety w bardzo złym stanie - mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Monetę, która zostanie zaprezentowana w Zamku Królewskim, określa się mianem Neil/Carter. Wszystko dlatego, że swoje pochodzenie zawdzięcza właśnie tym dwóm właścicielom. Flowing Hair Liberty to jeden z pierwszych, srebrnych dolarów w Stanach Zjednoczonych oraz co warte podkreślenia, zachowany w bardzo dobrym stanie. Moneta nie posiada niemal żadnych zarysowań i charakteryzuje się niepowtarzalnymi, tzw. lustrzanymi refleksami. - Nie można kwestionować, że ten egzemplarz to jedyny znany okaz prezentujący wszystkie właściwości, którymi powinien cechować się pierwszy dolar - dodaje Zieliński. Moneta została wybita za pomocą bardzo wczesnych matryc, według oryginalnego projektu Roberta Scotta.

d1bwj07

Flowing Hair Liberty będzie można obejrzeć za darmo, gdyż wstęp na wystawę w dniach 16-18 lutego jest bezpłatny. Zamek Królewski zaprasza wszystkich mieszkańców, zainteresowanych tym niezwykłym egzemplarzem, w godz. 10.00-16.00.

d1bwj07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bwj07
Więcej tematów