Trwa ładowanie...

Na ulicy "żuki", "syreny" i "maluchy". Niezwykły film: Wielkanoc w Warszawie w 1989 roku.

Zapraszamy na filmową podróż w czasie

Na ulicy "żuki", "syreny" i "maluchy". Niezwykły film: Wielkanoc w Warszawie w 1989 roku.
d3ym2li
d3ym2li

Podróż z warszawskiej ulicy Solec na pl. Zamkowy, nakręcony kamerą kupioną w sklepie 'Pewex" możemy obejrzeć na niezwykłym filmie, nakręconym przez jednego z internautów w 1989 roku. Zobaczymy na nim fragment stolicy, której już nie ma: ze stojącymi wzdłuż ulicy samochodami marki polonez, wartburg czy trabant.

Z opisu wynika, że film został nakręcony kamera typu VHS firmy Blaupunkt, a operator jechał samochodem typu fiat uno. Rok 1989 był niezwykłym dla wszystkich rokiem. Polska odzyskała wolność (aktorka Joanna Szczepkowska ogłosiła w telewizji, że " w Polsce skończył się komunizm". Zniesiono wówczas kartki na benzynę, mięso czy talony na samochody, a podwarszawskie Łomianki uzyskały prawa miejskie. Średnia płaca w kraju wyniosła wtedy 107 tys. zł.

W maju 1989 roku na Stadionie Dziesięciolecia (obecnie w jego miejscu stoi Stadion Narodowy) wystąpił Stevie Wonder. We wrześniu rozwiązano oficjalnie oddziały ZOMO, a 1 października z Dworca Wschodniego wyruszył specjalny pociąg z 809 uciekinierami z NRD, którzy okupowali ambasadę RFN. Rozpoczęto też demontaż stojącego na pl. Bankowym (wówczas Dzierżyńskiego) pomnika Feliksa Dzierżyńskiego.

d3ym2li

Tego roku, dokładnie 19 grudnia padł rekord ciepła. W niektórych miastach termometry pokazywały tego nawet 19 stopni. To był gorący rok.

d3ym2li
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ym2li
Więcej tematów