Na ulicach Warszawy znowu pojawią się czołgi. Zbliża się Święto Wojska Polskiego
Zobacz plan obchodów Święta Wojska Polskiego.
14.08.2017 09:17
Obchody rozpoczną się już w poniedziałek. W programie nie zabraknie uroczystych odznaczeń, prezentacji czołgów, defilady wojskowej, pamiątek militarnych i tradycyjnej wojskowej grochówki.
W poniedziałek warszawiacy będą przygotowywać się do zbliżających się obchodów. Autobusy zaskoczą mieszkańców świątecznym rozkładem jazdy, a kierowcy i podróżujący muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach. Od godz. 21.00 dla ruchu zupełnie zamknięte będą: pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie i ul. Belwederska (na odcinku od pl. Trzech Krzyży do skrzyżowania Dolna/ Belwederska/ Sobieskiego/ Chełmska) oraz jezdnia zachodnia ul. Sobieskiego od skrzyżowania Sobieskiego/Belwederska/Dolna/Chełmska do ul. Idzikowskiego. ZTM na swojej stronie informuje o zmianach tras autobusów (Sprawdź tutaj ).
Muzeum Wojska Polskiego natomiast już dziś przewiduje dla warszawiaków liczne atrakcje.
W Parku Plenerowym na terenie muzeum pojawią się wozy pancerne, które będzie można podziwiać z całą rodziną w godzinach od 10.00 do 18.00. Będą to:
- Willys Ford GPW "Jeep" - w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
- Daimler "Dingo" - opancerzony wóz zwiadu i łączności z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego we Włoszech
- White "Scout Car" - pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego
- Ciężarówka GMC - w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył Miś Wojtek
- M16A2 MGMC "Half-Track" - półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm - w barwach 1 Dywizji Pancernej
- Dodge WC52 - ciężarówka 3/4 t, pojazd sanitarny - w barwach 1 Dywizji Pancernej
- Royal Enfield - motocykl łączników i gońców - w barwach 1 Dywizji Pancernej
Nie zabraknie również wystąpienia Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, który o godz.13.00 na Placu Piłsudskiego wręczy odznaczenia resortowe i awansuje żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe.
Wieczorem, o godz. 20.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. będzie miał miejsce Apel Pamięci a także przekazanie pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie.
Dzień zakończy się w Ossowie. O godz. 21:30 Macierewicz weźmie udział w uroczystościach przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki.
15 sierpnia, wtorek
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Wydarzenie, które zawsze gromadzi tłumy osób – złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego będzie miało miejsce godzinę później.
O godz. 12.00 nastapi oficjalna część obchodów. Zaraz po nich ruszy defilada pododdziałów pieszych, statków powietrznych i przejazdu prezentowanego w poniedziałek sprzętu wojskowego. Pochód zakończy się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
15.08
Zapraszamy na i do
— Ministerstwo Obrony (@MONGOVPL)
Po uroczystościach dla mieszkańców do godz. 18.00 otwarte będą sale wystawowe w Muzeum Wojska Polskiego. Np. "Za drutami...W oflagach niemieckich 1939-1945- prezentacja akwarel Rudolfa Fryszowskiego."
W Parku Plenerowym Muzeum Wojska Polskiego odbędą się pokazy obozowisk polskich i niemiecko-austriackich, widowisko batalistyczne - "Przejście linii frontu pod Rarańczą po bój pod Kaniowem" - początek epopei II brygady do momentu dołączenia do II Korpusu po bój pod Kaniowem, przejście kordonu i ewakuację do Francji - widowisko według autorskiego scenariusza z narracją historyczną.
Dla pasjonatów militariów możliwe będzie m.in. oddanie strzału z repliki Maxim M08/15, prezentacja punktu poboru rekruta za czasów gen. Hellera. Nie zabraknie również pamiątek i wojskowej grochówki.
O godz. 14 natomiast Ossów pod Warszawą przewiduje dla zainteresowanych rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 r.