RegionalneWarszawaNa ulicach Warszawy znowu pojawią się czołgi. Zbliża się Święto Wojska Polskiego

Na ulicach Warszawy znowu pojawią się czołgi. Zbliża się Święto Wojska Polskiego

Zobacz plan obchodów Święta Wojska Polskiego.

Na ulicach Warszawy znowu pojawią się czołgi. Zbliża się Święto Wojska Polskiego

14.08.2017 09:17

Obchody rozpoczną się już w poniedziałek. W programie nie zabraknie uroczystych odznaczeń, prezentacji czołgów, defilady wojskowej, pamiątek militarnych i tradycyjnej wojskowej grochówki.

W poniedziałek warszawiacy będą przygotowywać się do zbliżających się obchodów. Autobusy zaskoczą mieszkańców świątecznym rozkładem jazdy, a kierowcy i podróżujący muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach. Od godz. 21.00 dla ruchu zupełnie zamknięte będą: pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie i ul. Belwederska (na odcinku od pl. Trzech Krzyży do skrzyżowania Dolna/ Belwederska/ Sobieskiego/ Chełmska) oraz jezdnia zachodnia ul. Sobieskiego od skrzyżowania Sobieskiego/Belwederska/Dolna/Chełmska do ul. Idzikowskiego. ZTM na swojej stronie informuje o zmianach tras autobusów (Sprawdź tutaj ).

Muzeum Wojska Polskiego natomiast już dziś przewiduje dla warszawiaków liczne atrakcje.

W Parku Plenerowym na terenie muzeum pojawią się wozy pancerne, które będzie można podziwiać z całą rodziną w godzinach od 10.00 do 18.00. Będą to:

- Willys Ford GPW "Jeep" - w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,

- Daimler "Dingo" - opancerzony wóz zwiadu i łączności z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego we Włoszech

- White "Scout Car" - pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego

- Ciężarówka GMC - w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył Miś Wojtek

- M16A2 MGMC "Half-Track" - półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm - w barwach 1 Dywizji Pancernej

- Dodge WC52 - ciężarówka 3/4 t, pojazd sanitarny - w barwach 1 Dywizji Pancernej

- Royal Enfield - motocykl łączników i gońców - w barwach 1 Dywizji Pancernej

Nie zabraknie również wystąpienia Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, który o godz.13.00 na Placu Piłsudskiego wręczy odznaczenia resortowe i awansuje żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe.

Wieczorem, o godz. 20.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. będzie miał miejsce Apel Pamięci a także przekazanie pośmiertnych aktów mianowania na stopnie generalskie.

Dzień zakończy się w Ossowie. O godz. 21:30 Macierewicz weźmie udział w uroczystościach przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki.

15 sierpnia, wtorek

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Wydarzenie, które zawsze gromadzi tłumy osób – złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego będzie miało miejsce godzinę później.

O godz. 12.00 nastapi oficjalna część obchodów. Zaraz po nich ruszy defilada pododdziałów pieszych, statków powietrznych i przejazdu prezentowanego w poniedziałek sprzętu wojskowego. Pochód zakończy się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

15.08
Zapraszamy na i do

— Ministerstwo Obrony (@MONGOVPL)

Po uroczystościach dla mieszkańców do godz. 18.00 otwarte będą sale wystawowe w Muzeum Wojska Polskiego. Np. "Za drutami...W oflagach niemieckich 1939-1945- prezentacja akwarel Rudolfa Fryszowskiego."

W Parku Plenerowym Muzeum Wojska Polskiego odbędą się pokazy obozowisk polskich i niemiecko-austriackich, widowisko batalistyczne - "Przejście linii frontu pod Rarańczą po bój pod Kaniowem" - początek epopei II brygady do momentu dołączenia do II Korpusu po bój pod Kaniowem, przejście kordonu i ewakuację do Francji - widowisko według autorskiego scenariusza z narracją historyczną.

Dla pasjonatów militariów możliwe będzie m.in. oddanie strzału z repliki Maxim M08/15, prezentacja punktu poboru rekruta za czasów gen. Hellera. Nie zabraknie również pamiątek i wojskowej grochówki.

O godz. 14 natomiast Ossów pod Warszawą przewiduje dla zainteresowanych rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)