Trwa ładowanie...

Na odnowionym na Targówku muralu zamalowano twarze dzieci innych ras. Teraz wszystkie są białe

"Wiemy, że to wygląda dziwnie, ale uważamy, że idea pozostała"

Na odnowionym na Targówku muralu zamalowano twarze dzieci innych ras. Teraz wszystkie są białe
dy43q72
dy43q72

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 na Targówku stworzyła w ubiegłym roku mural, na którym dzieci różnych ras trzymały się za ręce. W lutym 2015 grupa wandali wymazała na nim rasistowskie napisy, zamalowano też twarze czarnoskórych dzieci. Mural właśnie odnowiono. Jednak zobaczymy już na nim twarze dzieci tylko jednej rasy.

Malowidło powstało w listopadzie ubiegłego roku na jednej z rur ciepłowniczych przy ulicy Rozwadowskiego. Uczniowie wzbogacili go o napisy w różnych językach. Niestety, wandale, w lutym tego roku umieścili na nim rasistowskie hasła : "Biały Targówek" oraz "Targówek pier… uchodźców". Dodatkowo twarze czarnoskórych dzieci zostały też zamazane białym sprayem.

Inicjatorem powstania muralu była Fundacja Sowa, zajmująca się na co dzień wzmacnianiem procesu integracji uchodźców. Mural miał stanowić solidarność z mieszkańcami pobliskiego ośrodka dla uchodźców, w głównej mierze matek z małymi dziećmi, które od kilku lat mieszkają w Polsce.

Ponieważ Urząd Dzielnicy nie wykazał zainteresowania naprawieniem szkód, prace te wzięła na swoje barki Fundacja. To właśnie ona podjęła decyzję o takim właśnie odnowieniu malowidła. Naprawę zlecono firmie zewnętrznej, która wcześniej współtworzyła mural, a teraz przemalowała twarze na jeden kolor. - Wiemy, że to wygląda dziwnie, ale uważamy, że idea pozostała - mówi WawaLove.pl Joanna Górczyńska z Fundacji. - Nie wygląda to dobrze, ale pokryliśmy już malowidło specjalna farbą ochronną i nie możemy już tego zmienić - dodaje. Na pytanie, czy w ten sposób nie odnosi wrażenia, że to przegrana z wandalami, Górczyńska odpowiada, że nie.

dy43q72

Na integracyjnym, poświęconym uchodźcom muralu na Targówku podziwiać więc będziemy dzieci tylko jednej rasy - białej.

dy43q72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy43q72
Więcej tematów