RegionalneWarszawaMuzyka i światło w Łazienkach Królewskich

Muzyka i światło w Łazienkach Królewskich

Opowieściom o antycznych rzeźbach będą towarzyszyć utwory muzyczne na saksofon i trąbkę.

Muzyka i światło w Łazienkach Królewskich

22.08.2015 12:30

Dziś od godziny 21:00 Łazienki Królewskie zapraszają na wieczorne zwiedzanie Królewskiej Galerii Rzeźby i Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii. Tego wieczoru będzie można podziwiać najsłynniejsze rzeźby starożytnego świata: Grupę Laokoona, Florę Farnese, Amazonkę Mattei, Meleagera i Apollo Belwederskiego przy dźwiękach nastrojowej muzyki, specjalnie skomponowanej na tę okazję.

Opowieściom o antycznych rzeźbach będą towarzyszyć utwory muzyczne na saksofon i trąbkę, jakie w Ogrodzie Oranżeryjnym zagrają Damian Marat i Przemysław Skałuba. Ogród Oranżeryjny i prowadzące do niego aleje zostaną rozświetlone blaskiem lampionów. Wśród osób, które wykonają najpiękniejsze fotografie Starej Oranżerii zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Zdjęcia zwycięzców zostaną opublikowane na stronie internetowej Łazienek Królewskich. Więcej na temat konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie .

Udział w wieczornym zwiedzaniu Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii jest odpłatny, bilet normalny kosztuje 10 zł, dzieci i studenci do 26 lat - 1 zł.

Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii jest, obok Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie i Galerii Grafiki w Białym Domku, jednym z głównych miejsc prezentacji królewskich zbiorów. Stanisław August od początku swojego panowania gromadził zarówno rzeźby marmurowe, jak i kopie gipsowe najsłynniejszych dzieł starożytnych i nowożytnych z myślą o utworzeniu Akademii Sztuk Pięknych.

Tak zwana Kolumnada Kamsetzera (1787–1788) – królewskiego architekta pochodzącego z Drezna, przez dziesięciolecia uznawana była przez historyków sztuki za projekt niezrealizowany. Dopiero odkrycia konserwatorskie z lat 2012 i 2013 ujawniły pod tynkami Starej Oranżerii obecność zachowanych XVIII-wiecznych malowideł. Szczegółowość projektów Kamsetzera pozwoliła nie tylko na przeprowadzenie prac konserwatorskich, ale również na odtworzenie Galerii Rzeźby zgodnie z królewską koncepcją, przez co dziś, po ponad 200 latach odżyła królewska idea „muzeum idealnego”.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)