RegionalneWarszawaMuzeum Warszawskiej Pragi. Historia dzielnicy na 800 m2

Muzeum Warszawskiej Pragi. Historia dzielnicy na 800 m2

To jedyna taka stała wystawa, która w całości została poświęcona prawobrzeżnej Warszawie.

Muzeum Warszawskiej Pragi. Historia dzielnicy na 800 m2

18.09.2015 15:45

Muzeum Warszawskiej Pragi otwiera pierwszą w historii wystawę stałą poświęconą w całości prawobrzeżnej Warszawie. Zwiedzający poznają historię dzielnicy, jej tradycje rzemieślnicze i przemysłowe. Dowiedzą się, czym żyje i jak zmienia się Praga i jej mieszkańcy oraz jak widzą to artyści.

Z okazji otwarcia wystawy stałej w weekend 19–20 września, od godz. 12.00, goście będą mogli także zwiedzić wystawę czasową „Podarować rzecz do muzeum”, złożoną z darów jakie muzeum otrzymało w trakcie swojej dotychczasowej działalności, wziąć udział w warsztatach poświęconych tworzeniu drzewa genealogicznego i organizowaniu domowego archiwum oraz w warsztatach komiksowych i spektaklach teatralnych. Będzie to również okazja, aby poznać zespół muzeum oraz twórców wystawy stałej i czasowej, a także wysłuchać koncertów: w sobotę – Pablopavo i Ludzików, a w niedzielę – Cała Praga Śpiewa i CzessBandu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. **

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, rozpoczęło działalność dziewięć lat temu. Jego misją jest nie tylko zapoznawanie z Pragą, jej historią i dziedzictwem kulturowym, ale także nawiązywanie i wspieranie relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami, rzemieślnikami, łączenie pokoleń, dokumentacja zmian zachodzących na Pradze i prezentacja tego co lokalne, ciekawe, unikatowe, dające powód do dumy. Odzwierciedleniem tej misji jest program muzeum, w tym m.in. spotkania poświęcone postaciom związanym z Pragą, których działalność i znaczenie wykraczają poza granice prawobrzeżnych dzielnic (np. spotkania z potomkami Zygmunta Nissenbauma, praskiego filantropa i przedsiębiorcy), okolicznym rzemieślnikom (np. w pracowni gorseciarskiej, krawieckiej czy pracowni lamp) oraz prezentacje filmów dokumentalnych obrazujących specyfikę dzielnicy. Muzeum współpracuje także z wieloma instytucjami, m.in. z Akademią Sztuk Pięknych, łącząc młodych projektantów z praskimi rzemieślnikami (projekt dyplomantki ASP
wykonania obuwia w Spółdzielni Obuwia Stopa), czy Programem Pierwszym Polskiego Radia (projekt Polskie Radio znów na Pradze). Jest pierwszym w historii Warszawy publicznym muzeum zlokalizowanym na prawym brzegu Wisły.

- Myślę, że rola praskiego Muzeum korzystającego z nowoczesnych technik prezentowania zbiorów będzie znacząca. Szczególne podziękowania należą się przy tej okazji mieszkańcom – za ich aktywny współudział przy gromadzeniu eksponatów – materialnego świadectwa praskiej codzienności. Bogactwo dziedzictwa kulturowego, żywe elementy folkloru miejskiego, a także świadomość własnej tożsamości, którą można zaobserwować wśród współczesnych mieszkańców Pragi - wszystkie te cechy stanowią o rosnącej wciąż atrakcyjności turystycznej prawobrzeżnej Warszawy, a Muzeum ma szansę tę atrakcyjność podnieść i popularyzować - mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Od 2014 roku muzeum mieści się w odremontowanych zabytkowych kamienicach wraz z oficyną oraz budynkiem biurowym przy ul. Targowej 50/52, w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego, najstarszego działającego targowiska Warszawy. Jest to docelowa siedziba muzeum, na terenie której znajduje się dostępny dla zwiedzających unikatowy zespół modlitewni żydowskich zdobionych polichromiami.

Wystawa stała

Wystawa podzielona została na pięć części, prezentujących najważniejsze zagadnienia w rozwoju i historii dzielnicy oraz życiu jej mieszkańców. Na niemal 800 m2 znajdują się cztery strefy tematyczne opowiadające historię Pragi, instalacje artystyczne, archiwum historii mówionej, makieta przedstawiająca XVIII-wieczną Pragę, odrestaurowane piwnice zabytkowych kamienic oraz polichromowane znaki zodiaku w dawnej modlitewni żydowskiej. Integralną częścią ekspozycji jest także dziedziniec będący eklektycznym repozytorium symboli Pragi. Autorem koncepcji wystawy stałej jest Pracownia 137kilo + Charlie Koolhaas (w trakcie trwania współpracy pracownia zmieniła nazwę na 307kilo).

Wystawa czasowa

Wystawę stałą uzupełnia zajmująca około 100 m2 wystawa czasowa zatytułowana „Podarować rzecz do muzeum”, której kuratorką jest dr Ewa Klekot. Prezentuje ona obiekty przekazywane przez mieszkańców stolicy do Muzeum Warszawskiej Pragi od listopada 2007 roku. W większości są to pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku z ostatnich stu, stu pięćdziesięciu lat. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu darczyńców, muzeum powiększyło swoje zbiory o około półtora tysiąca eksponatów. Pokazuje to partycypacyjny charakter działalności Muzeum Warszawskiej Pragi, które angażuje mieszkańców dzielnicy i osoby z nią związane w budowanie wspólnoty i tożsamości lokalnej.

– To dla nas bardzo ważna wystawa. W ten sposób chcemy podziękować wszystkim tym, którzy w ciągu kilku lat działalności muzeum w organizacji odpowiedzieli na apel i przynieśli do nas swoje pamiątki a z nimi rodzinne i osobiste historie. Pośród rzeczy, które w ten sposób znalazły się w zbiorze muzealnym, są zarówno przedmioty codziennego użytku, np. elementy zastawy stołowej jak i wyroby praskich firm czy dokumenty zlokalizowanych tu zakładów rzemieślniczych. Wystawa, oprócz prezentacji wybranych obiektów ze zbioru darów, ma skłaniać też do zadawania pytań o status rzeczy, ich miejsce w życiu codziennym oraz proces, jakiemu podlegają stając się eksponatem muzealnym – mówi kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi Katarzyna Kuzko-Zwierz.

Obraz
Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)