Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie na pl. Defilad. Potwierdza Gronkiewicz-Waltz
Prezydent Warszawy podpisała w czwartek pozwolenie na budowę muzeum przy Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej jednak nie było takiej możliwości, ratusz od lat walczył o wywłaszczenie działki od osoby prywatnej. W styczniu br. udało się to wojewodzie mazowieckiemu.
Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w czwartek podczas konferencji prasowej w Muzeum nad Wisłą, że ostatecznie podpisała zgodę na budowę muzeum. - Z pewnością jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kulturalnych w stolicy, kolejny ważny element w przestrzeni miasta. To jeden z naszych flagowych projektów, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju Warszawy – mówi prezydent stolicy i dodaje - Cieszę się, że warszawiacy mają dostęp do coraz nowocześniejszych obiektów kultury. Takie też będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Dyrektor MSN Joanna Mytkowska wyjaśnia - uwzględniając różne scenariusze przebiegu postępowania, zakładamy, że wykonawcę prac poznamy najpóźniej jesienią tego roku. W przetargu będą mogły wziąć udział wyłącznie firmy o dużym doświadczeniu. Spodziewamy się dużego zainteresowania i zaciętej walki o ten kontrakt. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani – mówi dyrektor MSN.
Michał Olszewski wiceprezydent Warszawy zaznacza, że będzie to budowa największego centrum kulturalnego w tej części Europy.
Pisaliśmy o tym już w styczniu. Losy tej słynnej działki sa bardzo zawiłe. Po 2010 r. trafiła w rece spadkobierców przedwojennych właścicieli. Od tamtej pory stołeczny ratusz próbował ją odkupić. Jednak na drodze pojawili się inni inwestorzy, którzy kupili ją w 2014 r. Na początku była to spółka Milstone, pod nadzorem Krzysztofa Janiszewskiego, szefa firmy deweloperskiej Radius Projekt. Spółka kupiła działkę za ok. 7 mln zł - dwa razy tyle, za ile chciał kupić stołeczny ratusz. Następnie sprzedano ją spółce Waben, która należy do inwestora z Cypru. Firma Milstone tłumaczyła się, że w decyzji były błędy, jednak miasto wygrało ze spółką w sądzie. W styczniu Zdzisław Sipiera wydał decyzję o wywłaszczeniu działki.
W styczniu w rozmowie z WawaLove wicedyrektor MSM Marcel Andino Velez tłumaczył, że sprawa nie jest jeszcze zfinalizowana, ponieważ spadkobiercy mają możliowść odwołania się od decyzji. Velez liczył na pozytywne zakończenie tej sprawy.
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.
Przeczytaj też:Metro w Ursusie. Nowy pomysł radnych Platformy Obywatelskiej