Trwa ładowanie...

Multimedialny Przewodnik po Getcie Warszawskim

Spacer po czasie i przestrzeni bez wychodzenia z domu!

Multimedialny Przewodnik po Getcie Warszawskim
d2n0erb
d2n0erb

Gdy za oknem zamiast pierwszego dnia lipca środek jesieni, może lepiej wybrać się na spacer nie wychodząc z domu? Jak to możliwe? Wystarczy wejść TUTAJ i wyruszyć na wirtualny spacer po stołecznej dzielnicy żydowskiej. Serwis został uruchomiony przez Dom Spotkań z Historią w związku z upływającą w tym roku 70. rocznicą powstania w getcie warszawskim.

Na pierwszy spacer, oparty na książce "Spojrzenia na warszawskie getto", zabiera jej autor – dr hab. Jacek Leociak. Z 69 ulic, które znalazły się na terenie getta wybrano sześć – Krochmalną, Leszno, Karmelicką, Nowolipie, Miłą i Stawki – ze względu na rolę jaką odegrały w historii dzielnicy zamkniętej oraz losach jej mieszkańców. Autor prowadzi po wytyczonej ścieżce, wykorzystując nagrane fragmenty książki oraz różnorakie świadectwa i zdjęcia. Specjalnie na potrzeby audioprzewodnika powstał tekst poświęcony Nowolipkom 68. W piwnicy domu pod tym adresem, ukryto Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego, zwane Archiwum Ringelbluma; bezcenną, największą i najważniejszą kolekcję dokumentów z czasów Zagłady Żydów w okupowanej Europie, odkopaną w 1946 i 1950 roku.

Przewodnikiem na kolejnej trasie jest Janusz Korczak. Na mapie zaznaczono 25 miejsc – większość już nieistniejących – związanych ze „Starym Doktorem”, m.in. Dom Sierot przy ul. Krochmalnej, nowatorską placówkę dla dzieci żydowskich; słynne Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, które wydawało książki Janusza Korczaka; siedzibę Polskiego Radia, w którym prowadził popularne audycje czy Wielką Synagogę.

Trzecia ścieżka powstała w oparciu o relacje z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA. Przewodnikami po getcie są m.in. bracia Izaak i Władysław Korblum, Halina Aszkenazy-Engelhard, Stanisław Galas, Janusz Jarzęcki. Świadkowie opowiadają m.in. o tworzeniu getta, epidemii tyfusu, pracy w szopach, akcji wysiedleńczej oraz życiu codziennym w żydowskiej dzielnicy zamkniętej.

d2n0erb

Kolejna część portalu zatytułowana Nieznana historia – powstanie w getcie warszawskim w relacjach Archiwum Historii Wizualnej (VHA) Instytutu Fundacji Shoah Południowej Karoliny to projekt zrealizowany przez członków działającego w DSH Klubu Przyjaciół Karty zrzeszającego uczniów liceum ogólnokształcącego im M. Reja w Warszawie. Licealiści wykorzystując zbiory Archiwum Historii Wizualnej (VHA) wykonywali kwerendy, przygotowywali biogramy świadków oraz transkrypcje relacji. Zwieńczeniem projektu są dwa wywiady – z Heną Kuczer (Krystyną Budnicką) oraz z Kazikiem Symchą Ratajzerem-Rotem ps. Kazik.

d2n0erb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n0erb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj