Modernizacji warszawskich dworców ciąg dalszy
PKP S.A. planuje wydać na modernizację stołecznych dworców ok. 6 mld złotych. Największe zmiany szykują się na dworcach Warszawa Gdańska i Zachodnia. Pasażerowie za kilka lat skorzystają także z nowej Warszawy Głównej
25.11.2014 13:32
Modernizacje na stołecznych dworcach kolejowych jeszcze się nie zakończyły. W planach jest zmiana funkcjonalna obszaru hali główne Warszawy Centralnej , duża przebudowa Warszawy Zachodniej. O planach kolei dowiadujemy się z rozmowy "Transportu Publicznego" z Piotrem Ciżkowiczem, członkiem zarządu PKP SA.
Zobaczcie też: Dworzec Centralny zmieni się nie do poznania [wizualizacje]
Warszawa Centralna z nową przestrzenią w hali głównej
Na dworcu Warszawa Centralna planowane są modernizacje trzech elementów. Wymienione zostaną do końca wszystkie schody ruchome. Przebudowana zostanie hala główna dworca - powstanie m.in. nowa antresola. Wyremontowany zostanie ostatni pasaż podziemny - zachodni, za częścią miejską. Te wszystkie inwestycje planuje się zakończyć do III kwartału 2015 roku.
Na hali głównej Centralnego pojawi się antresola, na którą z poziomu „0” będzie można wjechać schodami ruchomymi. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nieuczęszczanego do tej pory poziomu dworca. Na antresoli mają się pojawić lokale gastronomiczne.
Budowa nowej antresoli zmieni dotychczasowe założenia architektoniczne obiektu. Jak tłumaczy Piotr Ciżkowicz, dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń hali głównej ma być lepiej zagospodarowana i stać się bardziej funkcjonalna.
Nowe dworce Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska, powrót Warszawy Głównej
W latach 2014-2020 na modernizacje dworców w Warszawskim Węźle Kolejowym PKP planuje wydać ok. 6 mld zł.
Na początku przyszłego roku ruszy budowa nowej Warszawy Zachodniej. Wybrano także partnera do projektu deweloperskiego nowego Dworca Gdańskiego. Ten ostatni ma być gotowy w okolicach 2018 roku. "Dalsze etap zabudowy tego terenu to perspektywa nawet do dziesięciu lat w zależności od tego, jaka będzie chłonność warszawskiego rynku budowlanego" - powiedział Ciżkowicz.
Ruch kolejowy wróci na Warszawę Główną . Nowy obiekt w tym miejscu ma być oddany do użytku również w okolicach 2018 r.
Będzie zadaszenie i zabudowa linii średnicowej?
O pomyśle wielopoziomowej zabudowy linii średnicowej mówi się od kilku lat. Jest to ciekawy pomysł, ze względu na poszerzenie funkcjonalności terenów znajdujących się w centrum Warszawy. Jednak jak przekonuje przedstawiciel PKP S.A., wiele zależy od zmian w prawie w kierunku wprowadzenia zabudowy wielopoziomowej (tzw. planu warstwowego). Jak podkreśla,jest to zbyt duży projekt, żeby mógł być realizowany wyłącznie siłami PKP SA.
Przeczytajcie też: Czy na Dworzec Warszawa Główna wrócą pociągi?