Trwa ładowanie...

Mieszkańcy Wesołej czekają na cud. "Będziemy protestować, jeśli droga przetnie dzielnicę"

Trwa spór o lokalizację wschodniej obwodnicy Warszawy. Drogowcy chcą ją budować przez centrum Wesołej, na co kategorycznie nie zgadzają się mieszkańcy dzielnicy. W poniedziałek na godz. 17. zaplanowano kolejne spotkanie mieszkańców Wesołej.

Mieszkańcy Wesołej czekają na cud. "Będziemy protestować, jeśli droga przetnie dzielnicę"Źródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d2rj5pw
d2rj5pw

Od tygodnia trwają konsultacje społeczne przed wydaniem decyzji środowiskowej dla obwodnicy. Jak pisaliśmy, mieszkańcy Wesołej czują się oszukani. Od lat żyli w przekonaniu, że droga ekspresowa S17 powstanie na obrzeżach ich dzielnicy (to tzw. wariant czerwony). W 2015 r.Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zmieniła decyzję i postanowiła, że droga przetnie centrum dzielnicy (tzw. wariant zielony).

Sąsiedzi Dla Wesołej
Źródło: Sąsiedzi Dla Wesołej, fot: Sąsiedzi Dla Wesołej

Poniedziałkowe spotkanie zwołał burmistrz dzielnicy Edward Kłos związany z Platformą Obywatelską. Zarówno on, jak i mieszkańcy, mają jeszcze nadzieję na pozytywną dla nich decyzję środowiskową, którą w kwietniu wyda Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. – RDOŚ ma jeszcze możliwość wydania decyzji o wybudowaniu obwodnicy poza centrum Wesołej. Taki wariant jest od dawna opisany w raporcie środowiskowym. Nie trzeba by powtarzać całej procedury, marnować kolejnych lat i milionów złotych na kolejny raport środowiskowy – mówi WawaLove Agnieszka Klembowska ze Stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej".

Mieszkańcy Wesołej alarmują, że inwestycja może znacznie pogorszyć jakość ich życia. - W bliskiej odległości od planowanej trasy mieszka 5000 osób. Obwodnica będzie przebiegać nie tylko obok domów, ale tuż obok żłobka, przedszkola i szkół, obok ratusza, kościoła i cmentarza. Trasa obwodnicy w tym miejscu całkowicie zniszczy Las Milowy, czyli wewnętrzny park w dzielnicy Wesoła, gdzie spacerują rodziny z dziećmi, młodzież jeździ na rowerach czy rolkach, a starsi ludzie odpoczywają na świeżym powietrzu – mówi Klembowska i dodaje: - Jesteśmy rozczarowani taką postawą organów państwa.

Sąsiedzi Dla Wesołej
Źródło: Sąsiedzi Dla Wesołej, fot: Sąsiedzi Dla Wesołej

Mieszkańcy dzielnicy zaznaczają, że od lat wiedzieli o planach budowy obwodnicy za Wesołą. - W 2007 r. ówczesna minister rozwoju Grażyna Gęsicka postanowiła, że droga S17 powstanie w tunelu poza centrum Wesołej – wyjaśnia Klembowska. - Nagle w 2015 r. GDDKiA zmieniło decyzję - dodaje. Zdaniem mieszkańców „inwestor, czyli GDDKiA, chce realizować najtańszy wariant kosztem mieszkańców Wesołej”.

d2rj5pw

Doświadczenie i protesty

Poprosiliśmy GDDKiA o wyjaśnienie, dlaczego plan budowy obwodnicy zmienił się w 2015 r. - Decyzja z 2007 r. podpisana przez minister Gęsicką została w 2011 r. w części wygaszona (w zakresie dot. odcinka w.Drewnica-w.Zakręt) - wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, główny specjalista GDDKiA. Nie wytłumaczyła jednak, dlaczego została ona wygaszona.

Dalej w oświadczeniu czytamy: "W kwietniu 2015 r. GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na pierwszy odcinek, tj. od w. Drewnica do rejonu Ząbki wskazując wariant preferowany W3 (zielony). Wniosek ten został pozostawiony bez rozpatrzenia ze względów formalnych. W lipcu 2015 r. GDDKiA ponownie złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na pierwszy odcinek, tj. od w. Drewnica do rejonu Ząbki oraz drugi odcinek od rejonu Ząbki do Zakręt, wskazując ten sam wariant preferowany W3 (zielony). Ostateczny przebieg zostanie wskazany w decyzji środowiskowej, którą wyda Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska”.

Dlaczego GDDKiA zdecydowała o budowie obwodnicy przez środek Wesołej, a nie na jej obrzeżach? "Bo otrzymała najwyższą ocenę punktową" - wyjaśnia Tarnowska. O takiej decyzji przesądziło "wieloletnie doświadczenie, czynniki środowiskowe, techniczno-ruchowe i ekonomiczne”.

Mieszkańcy Wesołej czekają na decyzję RDOŚ i mają nadzieję na szczęśliwe zakończenie sporu trwającego od wielu lat. Co jeśli wydana decyzja nie będzie po ich myśli? – Będziemy protestować – zapowiada Klembowska.

Zobacz także: Sposób na darmowy parking w miastach

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

*Przeczytaj też: Zbierał w mieszkaniu śmieci od 20 lat. "Konieczna jest deratyzacja, dezynfekcja i odrobaczanie" *

d2rj5pw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rj5pw
Więcej tematów