Trwa ładowanie...
d414j89
d414j89

Wiadukt Markiewicza to secesyjna forma architektoniczna, po której ulica Karowa schodzi ze Skarpy Wiślanej na Powiśle . Obiekt zbudowano w latach 1902-1905 według projektu inżynierów Kajetana Mościckiego i Kazimierza Dankowskiego. W największym stopniu zawdzięcza on jednak swój wygląd Stefanowi Szyllerowi. Był on autorem eklektycznej oprawy architektonicznej. Wiadukt nosi imię Stanisława Markiewicza, lekarza i higienisty, jednego z założycieli Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego.

Stefan Szyller inspirację czerpał głównie z renesansu i baroku. Poza omawianym wiaduktem, zaprojektował także sporo innych budynków w stolicy - takich jak budynki Politechniki , gmach Zachęty, stara biblioteka uniwersytecka oraz brama tej uczelni. To on również jest projektantów elementów zdobiących Most Poniatowskiego.

Wiadukt Stanisława Markiewicza to wyjątkowo urokliwe miejsce w Warszawie. Ozdobiony jest kompozycją rzeźb Jana Woydygi. Zjeżdżający autem lub spacerujący z Krakowskiego Przedmieścia na Powiśle mogą zobaczyć piękną młodą Syrenę. W centralnej części wiaduktu znajduje się kompozycja, składająca się z rzeźby pięknej kobiety w koronie z miejskich murów, która symbolizuje Warszawę. W jednej dłoni trzyma ona księgę, w drugiej - atrybuty nauki i sztuki. Obok siedzi siłacz z kołem zębatym i mieczem, będący alegorią pracy. Nad nimi, na kamiennej kolumnie ozdobionej wieńcem - oznaką chwały - znajduje się znicz symbolizujący oświatę. Pośrodku widać zaś starca z długą brodą, falującą jak fale Wisły. W dolnej części wiaduktu już od lat znajduje się galeria sztuki.

d414j89

Generalny remont wiaduktu przeprowadzono w 2009 roku. Przywrócono wtedy kamienny bruk, a na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono latarnie zawieszone na ozdobnych wysięgnikach, które w latach 40. ubiegłego wieku usunięto jako przejaw burżuazyjnego gustu.

Warszawa straciła paznokcie u stóp

Niedawno okazało się, że "Warszawa" straciła paznokcie u stóp i fragment palca. Bardziej szczegółowe oględziny rzeźb pokazały sporą liczbę wykruszeń, wyłamań, podrapań oraz dopisków, kto kogo i za co kocha, kogo nie kocha. "Wiśle" wyrwano też trochę włosów, odłupano nos, a reszty zniszczeń dokonały gołębie.

Prace konserwatorskie trwały blisko dwa miesiące. Usunięto zadrapania, otarcia, odtworzono utracone detale. Usunięto również graffiti i inne napisy na całym obiekcie, także w tunelach pod wiaduktem. Rzeźby oczyszczono z ptasich odchodów, umyto i zaimpregnowano. Zajęto się również rzeźbą młodej Syreny odwróconej plecami od "Pracy", "Wisły" i "Warszawy". Umyto pozostałą część obiektu, balustrady, położono nowy kolor. Obiekt wygląda teraz jak nowy!

d414j89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d414j89
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj