Międzynarodowy Dzień Teatru. Co przygotowała Warszawa?
Warsztaty, spotkania z twórcami, publiczne czytanie i spektakle
Ponad 400 wydarzeń - w tym m.in. spektakli, warsztatów i spotkań z artystami - przygotowano na tegoroczną edycję akcji "Dotknij Teatru!" organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wydarzenia będą się odbywać od 27 marca do 3 kwietnia w 60 polskich miastach. Warszawa od początku bierze udział w tym kulturalnym przedsięwzięciu.
- "Dotknij Teatru!" to projekt, nad którego powstaniem - i nad tym, jak jest realizowany - zawisło słowo "spotkanie". Z założenia miał być przedsięwzięciem egalitarnym, który zmienia pogląd na temat teatru, ale też zmienia rzeczywistość wokół. Miał trafić do społeczności, które są pozbawione dostępu do teatru i uruchomić myślenie o teatrze jako o czymś dostępnym i szczególnym w wymiarze doświadczenia - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" Konrad Dworakowski.
- Nazwa projektu wiąże się z tym, że chcieliśmy dotykać teatru w różnych miejscach i różny sposób. Chcieliśmy wyjść poza oficjalne i sztywne pojmowanie Dnia Teatru i przypomnieć, że jego istotą są spotkania twórców - dodał.
Jak podkreślił, celem przedsięwzięcia jest również edukacja "nie na poziomie dydaktyki". W związku z tym uczestnicy akcji będą poznawać działania teatrów "od kuchni". Zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach będą mieli okazję obejrzeć premierowe spektakle, wziąć udział w czytaniach performatywnych, warsztatach, wykładach, spotkaniach z artystami, lekcjach teatralnych, koncertach, projekcjach, wystawach i wernisażach.
Widzowie w Warszawie będą mogli wziąć udział w wydarzeniach organizowanych łącznie przez 21 scen, w tym w czytaniu "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta w wykonaniu Teatru Opera Buffa, zwiedzaniu Teatru Narodowego i pokazie spektaklu Teatru 21 "Klauni, czyli o rodzinie. Odc. 3." w reż. Justyny Sobczyk.
Na zakończenie akcji Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował spacery teatralne dla uczestników akcji. Mieszkańcy stolicy wyruszą m.in. w trasę śladami teatralnej stolicy XX-lecia międzywojennego. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na tej stronie internetowej .
Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru.
Źródło PAP
Przeczytajcie też: Uniwersytet Warszawski otwiera ogrody. Pierwszy już w tę niedzielę