Trwa ładowanie...

Metro na Wolę: Wydano pierwsze pozwolenia na budowę

Budowa zachodniego odcinka II nitki warszawskiego metra rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Metro na Wolę: Wydano pierwsze pozwolenia na budowę
d223lcq
d223lcq

Wojewoda mazowiecki wydał pierwszą decyzję, dotyczącą odcinka zachodniego II linii metra na Wolę informuje serwis transport-publiczny.pl. Pozwolenie na budowę obejmuje stację C6 Księcia Janusza. Kolejnych pozytywnych decyzji można spodziewać się już niebawem. Gdy zostaną wydane wszystkie sześć pozwoleń, miasto będzie mogło podpisać umowę z wykonawcą na prace. – Jeszcze kilka tygodni i ruszymy pełną parą z budową metra na Woli – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Są realne postępy w przygotowaniach do budowy odcinka zachodniego II linii metra na Wolę. Wojewoda mazowiecki wydał pierwsze pozwolenie na budowę dla stacji C6 o roboczej nazwie Księcia Janusza. Decyzja obejmuje m.in. budowę stacji i tuneli, budowę infrastruktury technicznej i obiektów towarzyszących (np. wejść, wind, klatek schodowych), przebudowę sieci uzbrojenia terenu.

W sumie wojewoda musi wydać sześć decyzji – oddzielnie dla tuneli szlakowych i poszczególnych stacji. Postępowania dla pozostałych pięciu obiektów, obejmujących budowę stacji C7 Młynów, C8 Płocka oraz tunel D7 Księcia Janusza – Młynów, D8 Młynów – Płocka oraz D9 Płocka – Rondo Daszyńskiego, już trwają. Przed wydaniem pozwoleń na budowę wojewoda sprawdza m.in. zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi i kompletność projektu budowlanego. Kontroluje też zgodność z wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz w postanowieniu uzgadniającym realizację przedsięwzięcia.

Wkrótce kolejne decyzje

Kolejnych decyzji można spodziewać się już niebawem. – Wszystkie projekty budowlane są już przygotowane zgodnie z prawem. Jest to strategiczna decyzja dla warszawiaków, dlatego pozostałe pięć decyzji wydamy niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Stołecznego Konserwatora Zabytków – powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Po wydaniu decyzji Metro podpisze umowę z wykonawcą, firmą Gulermak, która razem z firmą Astaldi realizowała centralny odcinek II linii metra. Przetarg na budowę odcinka zachodniego rozstrzygnięto już w październiku zeszłego roku, ale podpisanie umowy uniemożliwiał brak pozwoleń na budowę – procedura przedłużała się, gdyż wpierw trzeba było poprawić dokumentację środowiskową, a następnie wojewoda zażądał uzupełnienia i poprawienia projektów budowlanych.

d223lcq

Gronkiewicz-Waltz: "Jeszcze kilka tygodni i ruszymy pełną parą z budową metra na Woli"

– To dobra wiadomość dla mieszkańców Woli, ale i nie tylko. Jestem bardzo szczęśliwa. Jeszcze kilka tygodni i ruszymy pełną parą z budową metra na Woli – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

(Fot. Hanna Gronkiewicz-Waltz/fb)

Metro na Wole do 2019 roku

Gulermak będzie miał 38 miesięcy na zrealizowanie prac. Na 3,4-kilometrowym odcinku zachodnim znajdą się trzy stacje. Stacja C8 Płocka zlokalizowana będzie pod Płocką, po południowej stronie Wolskiej. Następny przystanek, C7 Młynów, zaplanowany jest pod Górczewską – między wiaduktem obwodowej linii kolejowej a ul. Syreny. Przewidziano tutaj węzeł przesiadkowy między koleją miejską a metrem. Ostatnia stacja, C6 Księcia Janusza, również znajdzie się pod Górczewską, po wschodniej stronie ulicy Księcia Janusza. Po zachodniej stronie przewidziano komorę torów odstawczych. Od maja trwa natomiast budowa odcinka wschodniego-północnego, na Targówek, którą prowadzi włoska firma Astaldi.

Źródło: (transport-publiczny.pl)

d223lcq
d223lcq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d223lcq
Więcej tematów