Mazowieckie. Nowa ustawa antysmogowa. Trwają konsultacje społeczne dla mieszkańców
Jakie działania, zakazy i praktyki narzucać będzie nowelizacja mazowieckiej ustawy antysmogowej, wprowadzona cztery lata po pierwszej, dowiedzieć można się już teraz. Dokument jest w fazie konsultacji społecznych. Do 16 sierpnia każdy mieszkaniec Mazowsza może wyrazić swoją opinię.
Mazowiecka uchwała antysmogowa, obowiązująca od listopada 2017 roku, ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu instalacji grzewczych na zdrowie mieszkańców i środowisko. Wprowadziła ona wiele zakazów i nakazów, które w praktyce dotyczą działań wielkich podmiotów, ale także i szeregowych użytkowników urządzeń grzewczych w jednorodzinnych domach.
Kilka lat temu ustawa narzuciła reżimy dotyczące parametrów pieców oraz rodzajów paliw do nich stosowanych. Okazuje się jednak, że zmiany, które powinny służyć całemu społeczeństwu, następują zbyt wolno.
Samorząd Województwa Mazowieckiego przystąpił więc do prac nad radykalizacją uchwały antysmogowej. Jedną z jej planowanych zmian jest na przykład zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla na obszarze stolicy od 1 lipca 2024 roku, a w podwarszawskich powiatach od 2030 roku.
Jak ważne są takie odgórnie narzucone zmiany, pokazały przykłady wielu polskich miast, a przede wszystkim Krakowa, który jako pierwszy zakazał palenia węglem, co doprowadziło w krótkim czasie do znaczącego spadku średniego stężenia pyłów zawieszonych w sezonie grzewczym. Warszawa również dąży do poprawy jakości powietrza. Jak informuje stołeczny ratusz, do takich działań zaliczyć można oferowanie mieszkańcom atrakcyjnego dofinansowania na wymianę przestarzałego, wysokoemisyjnego źródła ogrzewania.
Jakie jeszcze zmiany wiązać się mogą z nowym planowanym porządkiem dla klimatu i czystego powietrza, dowiedzieć się można na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Mazowieckie. Nowa ustawa antysmogowa. Trwają konsultacje społeczne dla mieszkańców
Konsultacje związane z tym dokumentem potrwają do 16 sierpnia 2021 roku. Można to zrobić za pomocą formularza elektronicznego, tradycyjnej przesyłki z wypełnionym formularzem, wysłanym na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, do departamentu gospodarki odpadami, przy ul. Kłopotowskiego 5 lub osobiście, w siedzibie departamentu, w pokoju 308,310, 311 i 314 na III piętrze.
30 lipca 2021 roku o godzinie 9 w aplikacji MS Teams będzie można dołączyć do otwartego spotkania, które jest częścią trwających konsultacji społecznych. Podczas tej sesji przedstawione zostaną założenia planu, a następnie każdy z uczestników będzie mógł przedstawić swoją opinię. Aby dołączyć do teamsowego spotkania, trzeba wypełnić i przesłać do 25 lipca formularz rejestracyjny.