RegionalneWarszawaMazowieckie. Nie żyje malarz kwiatów i pejzaży. Każdy znał jego prace

Mazowieckie. Nie żyje malarz kwiatów i pejzaży. Każdy znał jego prace

Alojzy Balcerzak, znany malarz i grafik, nie żyje. Informację o jego śmierci przekazało Muzeum Mazowieckie. Mieszkał w Warszawie, jednak ukochanym tematem jego obrazów były mazowieckie krajobrazy, przedstawiające świat, w jakim się urodził i wychował.

Mazowieckie. Nie żyje malarz i grafik, którego  prace znało wielu Polaków. Projektował wiele serii znaczków pocztowych
Mazowieckie. Nie żyje malarz i grafik, którego prace znało wielu Polaków. Projektował wiele serii znaczków pocztowych
Źródło zdjęć: © Muzeum Mazowieckie

06.05.2021 18:30

Jednak jego najpopularniejszymi pracami, znanymi prawie wszystkim Polakom w kraju i poza nim, była kolekcja rysunków, przedstawiających kwiaty ogrodowe. To był projekt serii znaczków pocztowych. Artysta wiele lat współpracował z Pocztą Polską, ale także z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

Urodził się w 1930 roku we wsi Zdwórz pod Płockiem. Dorosłe życie związał ze stolicą, jednak odczuwał niezwykły sentyment do swoich rodzinnych stron, wielkrotnie wracał do Płocka z wystawami swoich prac. W 1951 roku rozpoczął studia na warszawskiej ASP na wydziale malarstwa, jednak po trzech latach przeniósł się na grafikę, do pracowni ilustracji i książki prowadzonej przez Jana Marcina Szancera, znanego ilustratora wydawnictw dla dzieci. Potem przez dwie dekady, do roku 2007, był wykładowcą Europejskiej Akademii Sztuk na Wydziale Grafiki.

Mazowieckie. Kwiaty ogrodowe na znaczkach to dzieło Alojzego Balcerzaka, malarza i grafika, który współpracował z Pocztą Polską i LOT-em
Mazowieckie. Kwiaty ogrodowe na znaczkach to dzieło Alojzego Balcerzaka, malarza i grafika, który współpracował z Pocztą Polską i LOT-em

Mazowieckie. Nie żyje malarz kwiatów i pejzaży. Prawie każdy znał jego prace

Pierwszą znaną serię znaczków zaprojektował w 1960 roku, były one wydane z okazji stulecia znaczka polskiego. Był też autorem znaczków ze schroniskami górskimi. Zaprojektował ich setki. Stworzył trzydzieści serii. Potem projektował też znaki graficzne dla LOT-u.

Jego grafiki zdobywały międzynarodowe nagrody. Uczestniczył w wielu polskich i zagranicznych wystawach. Jego kwiaty na znaczkach pocztowych stanowiły niepowtarzalną serię, dodającą barw nawet zwykłej urzędowej korespondencji.

Źródło artykułu:wawalove.pl
mazowszemalarzznaczki pocztowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)