RegionalneWarszawaMazowieckie. Kolejna akcja szczepienia lisów. Trzeba uważać na zwierzęta domowe

Mazowieckie. Kolejna akcja szczepienia lisów. Trzeba uważać na zwierzęta domowe

W tym tygodniu ponownie przeprowadzono akcję szczepienia lisów na terenie Warszawy. Akcja ma związek ze stwierdzeniem przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim. Przez najbliższe dwa tygodnie trzeba uważać na psy i koty.

Mazowieckie. Przeprowadzono koleją akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie [zdj. ilustracyjne]
Mazowieckie. Przeprowadzono koleją akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie [zdj. ilustracyjne]
Źródło zdjęć: © Pixabay | pixabay

22.05.2021 11:37

Lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie jest też zakaz organizowania wszelkich imprez z udziałem psów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę - przekazał stołeczny ratusz.

27 kwietnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt. W Warszawie obszary zagrożone wścieklizną znajdują się na terenie dzielnicy Wawer (część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni) oraz dzielnicy Wesoła (część na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski).

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)