"Maroszek" wrócił do Warszawy
Niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej przyleciał z USA
03.04.2014 11:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
8 kwietnia w Warszawie zaprezentowany zostanie unikatowy karabin wz. 38, konstrukcji inż. Józefa Maroszka, który za sprawą wojennych migracji znalazł się w Stanach Zjednoczonych. Eksponat znajdzie się w zbiorach Muzeum Historii Polski, jednak ze względu na brak stałej siedziby, będzie można go oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Karabin samopowtarzalny wz. 38 „Maroszek” stanowi niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Do lipca 1939 roku wyprodukowano ok. 150 jej egzemplarzy. We wrześniu 1939 r., po zajęciu przez Niemców Polski, karabiny zostały przejęte przez okupanta i prawdopodobnie były przez niego wykorzystywane jeszcze w czasie dalszych działań wojennych.
Obecnie na świecie znanych jest wyłącznie kilka egzemplarzy tej broni, z czego w zbiorach polskich, jedyny niekompletny egzemplarz znajdował się w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Pozostałe znajdują się w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie, w National Firearms Museum w Fairfax w USA oraz 3 egzemplarze w kolekcjach prywatnych (dwa w USA i jeden w Niemczech).
Przeczytajcie też: Kino Femina tylko do końca września