Mapa Dumy i Wstydu: Ursus
Duma: Zakłady Mechaniczne Ursus
Zabudowania dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" powstały latach 1923-1927 w Czechowicach - miasteczku, którego tereny obecnie należą do stołecznej dzielnicy Ursus. Tutaj produkowano samochody ciężarowe i autobusy, a później również czołgi, ciągniki wojskowe, samochody pancerne i motocykle. Podczas II wojny światowej urządzenia oraz maszyny wywieziono, a budynki zniszczono. Fabrykę odbudowano tuż po wojnie. W 1947 roku. wyprodukowano tu pierwszy powojenny traktor.
Czytaj też: Mapa Dumy i Wstydu: Ursynów
W latach 70. i 80. XX wieku w Ursusie pracowało już 30 000 osób a zakłady wytwarzały 50 000 ciągników rocznie. W kilkunastu halach produkowano między innymi cznane w całej Polsce traktory Ursus C-360 i C-330, które cieszyły się dużym popytem także za poza granicami naszego kraju.
W latach 90. fabryka zaczęła podupadać, aż w końcu popadła w ogromne długi i została zamknięta w 2003 r. Większość hal fabrycznych została wyprzedana i znajduje się obecnie w rękach innych podmiotów gospodarczych oraz w rozbiórce. Upadek zakładów nie przerwał produkcji ciągników. ZPC URSUS SA w 2002 sprzedał Fabrykę Ciągników do PHZ BUMAR. Produkcja została przeniesiona do nowszych hal fabrycznych znajdujących się po północnej stronie ulicy Posag Siedmiu Panien w Warszawie w dzielnicy Ursus . Produkcja ciągników jest kontynuowana.
Dziękujemy Wam za wielką aktywność przy współtworzeniu mapy . Wszystkie nurtujące Was problemy zostaną przekazane do Ratusza. Będziemy pilnowali, by je jak najszybciej rozwiązano. Program poświęcony projektowi przez cały okres tworzenia mapy będzie emitowany podczas czwartkowych wydań audycji „Poranek w RDC” o godz. 9:30. Codzienne aktualności będzie można znaleźć u nas, w WawaLove.pl i na naszym fanpejdżu.