- Można nosić chińskie ciuchy, jeździć amerykańskim samochodem, patrzeć w japońskie telewizory, jednak co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną. - napisała do nas nasza czytelniczka. Sprawa dotyczy metra i kilku prostych zasad, które - jeśli zastosujemy - ułatwią nam i współpasażerom wspólną podróż.
- To wstyd, ze w Warszawie ludzie nie potrafią zachować się w metrze - pisze pani Alicja. - Nie trzeba wiele, by ułatwić innym życie. Co mnie najbardziej irytuje, to fakt, że w tak dużej przestrzeni, jaką jest wagon kolejki podziemnej, ludzie muszą stawać dokładnie w miejscach, które są przeznaczone dla wózków lub rowerów. Cały wagon pusty, a miejsce na wózki zawalone. Druga rzecz. Na ruchomych schodach, na samym dole jest instrukcja, jak się nimi poruszać. Jak chcesz dojechać na górę stojąc - przesuwasz się na prawo. Jak chcesz iść po ruchomych schodach - idziesz lewą stroną. Dlaczego ludzie tego nie rozumieją? Jeszcze inna sprawa. Wyjścia awaryjne. Nie są dla wszystkich, są - jak sama nazwa mówi - awaryjne. Mimo to korzystają z nich wszyscy, bo nie chce im się czekać na wolne przejście. Do tego zostawiają ją otwartą, co utrudnia czasem innym przejście korytarzem (tak jest na stacji metro Ratusz-Arsenał). Pięć sekund nie powinno zbawić ludzi, a jednak... Poza tym windy. Wiele razy widziałam
młodych ludzi, którym nie chce się czekać na swoja kolej do bramki, jak wchodzą do wind, gdy tymczasem niektórzy z nas mają ciężkie bagaże lub wózki. I muszą czekać na windę, bo młodym nie chce się biegać po schodach.* O ustępowaniu miejsc* chyba nie ma co powtarzać, choć akurat z tym nie jest najgorzej. Jednak wciąż zdarzają się osoby, które wlepiają wzrok w telefon lub tablet udając, że nie widzą stojących obok starszych osób. Takie zachowania to po prostu wstyd.
Od redakcji: Od 1 sierpnia zmienia się regulamin przewozów. Niektóre nasze zachowania mogą być potraktowane jak wykroczenie z art. 54 Kodeksu Wykroczeń. szczegóły - TUTAJ .
Dziękujemy Wam za wielką aktywność przy współtworzeniu mapy . Wszystkie nurtujące Was problemy zostaną przekazane do Ratusza. Będziemy pilnowali, by je jak najszybciej rozwiązano. Program poświęcony projektowi przez cały okres tworzenia mapy będzie emitowany podczas czwartkowych wydań audycji „Poranek w RDC” o godz. 9:30. Codzienne aktualności będzie można znaleźć u nas, w WawaLove.pl i na naszym fanpejdżu .