RegionalneWarszawaManifestacja służby zdrowia, marsz KOD oraz "Błękitny Marsz Pokoju". Duże utrudnienia w stolicy

Manifestacja służby zdrowia, marsz KOD oraz "Błękitny Marsz Pokoju". Duże utrudnienia w stolicy

Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Manifestacja służby zdrowia, marsz KOD oraz "Błękitny Marsz Pokoju". Duże utrudnienia w stolicy
Karol Lewandowski

Weekend przyniesie duże utrudnienia na stołecznych ulicach. W sobotę odbędzie się manifestacja pracowników służby zdrowia, marsz KOD-u i Błękitny Marsz Pokoju, natomiast w niedzielę na ulice Warszawy wybiegną uczestnicy maratonu.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała, że w sobotę odbędą się dwa duże zgromadzenia, w których, według deklaracji organizatorów, może wziąć udział po ok. 50 tys. osób.

Protest pracowników służby zdrowia

Porozumienie Związków Medycznych planuje zgromadzenie w godz. 12-15, uczestnicy mają zebrać się na Placu Zamkowym i dalej przejść Krakowskim Przedmieściem, ul. Świętokrzyską i Marszałkowską na pl. Konstytucji - tam do godz. 15.30 mają być wygłaszane przemówienia. Organizatorzy podali w zgłoszeniu, że cel manifestacji to "zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia" - powiedziała Gawor.

Marsz KOD

Druga duża manifestacja zaplanowana na sobotę to marsz Komitetu Obrony Demokracji, manifestacja została zgłoszona w godz. 13-18, ale sam Komitet podaje, że marsz rozpocznie się o godz. 15. Uczestnicy przejdą spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego w alei Szucha przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, rondo De Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście pod scenę na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza, gdzie zaplanowane są przemówienia.

Błękitny Marsz Pokoju

Trzeci sobotni marsz to Błękitny Marsz Pokoju organizowany przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ i Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie. Spodziewany jest udział od 500 do 1000 uczestników, którzy podczas zgromadzenia w godz. 14-16 z skrzyżowania ul. Nowy Świat i Smolna przejdą Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy.

Manifestacja pracowników służby zdrowia i marsz KOD-u oznaczają duże utrudnienia w ruchu. Na czas przejścia uczestników trzeba liczyć się z tym, że ulice będą wyłączane z ruchu. Jak powiedziała Gawor uczestnicy marszu Porozumienia Związków Medycznych będą szli całą szerokości ul. Marszałkowskiej, wyłączona zostanie trakcja tramwajowa.

#CzarnyProtest

Partia Zieloni oraz Dziewuchy Dziewuchom organizują czarny protest na marszu Komitetu Obrony Demokracji dla uczczenia 40. rocznicy powstania KOR.

- Chcemy, aby sobotnia manifestacja przerodziła się w masowy protest przeciw decyzjom Sejmu - odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy Ratujmy Kobiety i skierowaniu projektu zakazującego aborcji do dalszych prac w parlamencie. Sprzeciwiamy się traktowaniu kobiet jako obywatelek drugiej kategorii, a w zasadzie pozbawianiu ich obywatelstwa. Tak jak robotnicy strajkujący w czerwcu 1976 roku potrzebowali wsparcia i solidarności, tak dziś solidarności tej potrzebują kobiety - informują organizatorzy.

Początek zbiórki o 14:45 pod kawiarnią Rozdroże na placu Na Rozdrożu. Potem demonstrujący w czarnych strojach, trzymając się za ręce, dołączą do pikiety KOD-u.

38. Maraton Warszawski

Natomiast w niedzielę odbędzie się Maraton Warszawski, biegacze, którzy będą się starali pokonać królewski dystans, wystartują o godz. 9. Oprócz maratończyków na trasę wyruszą również zawodnicy w "Biegu na piątkę" i sztafecie maratońskiej.

Na Krakowskim Przedmieściu w niedzielny poranek spotkają się tysiące biegaczy, którzy zmierzą się z dystansem 42 km 195 m. Po raz pierwszy w historii Maratonu Warszawskiego wyruszy on spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to związane z 200. rocznicą powstania warszawskiej uczelni.

Trasa biegu

Pierwsze kilometry trasy wyznaczone zostały na Trakcie Królewskim, by po dobiegnięciu do Placu Na Rozdrożu skierować zawodników ulicą Puławską na Ursynów. Dalej maratończycy pobiegną w okolice Świątyni Opatrzności Bożej i dalej, ul. Sobieskiego i Gagarina do Łazienek Królewskich. Stamtąd biegacze skierują się przez Agrykolę do Tamki i Zajęczej by przez most Świętokrzyski dotrzeć na Pragę-Północ.

Biegnąc przez centrum prawobrzeżnej dzielnicy, obok ZOO, dobiegną do mostu Gdańskiego i po nim pokonają Wisłę. Na lewym brzegu zawodnicy pobiegną w stronę Żoliborza, by po dobiegnięciu do Placu Wilsona skierować się w stronę Wisłostrady i mety, która będzie w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann.

Utrudnienia w ruchu

Ulice na trasie biegu będą sukcesywnie wyłączane z ruchu i z powrotem otwierane wraz przemieszczaniem się biegaczy. Schemat trasy można znaleźć na stronie http://pzumaratonwarszawski.com/trasa /, a mapę z szacowanymi godzinami otwarcia i zamknięcia poszczególnych odcinków ulic na stronie: http://pzumaratonwarszawski.com/drogowy .

Na Wisłostradzie między Mostem Gdańskim a Mostem Śląsko-Dąbrowskim ruch w kierunku południowym zostanie wstrzymany o godz. 21 w sobotę i przywrócony ok. godz. 16. w niedzielę. Na odcinku między Kępą Potocką a Mostem Śląsko-Dąbrowskim ruch zostanie wstrzymany całkowicie w godz. 10.30-16.00.

Jezdnia północna Mostu Świętokrzyskiego (w stronę Śródmieścia) będzie wyłączona z ruchu w godz. 9.45-13.40; Most Gdański i ul. Starzyńskiego w kierunek Śródmieścia będzie przejezdny przez cały czas, ale kierunek na Pragę wyłączony będzie z ruchu w godz. 10.00-14.30.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie www.infoulice.um.warszawa.pl , a szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej na stronie www.ztm.waw.pl .

Źródło: (PAP)

Obraz
marsz kodutrudnieniademonstracje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)