Trwa ładowanie...

Łazienki z nową Królewską Galerią Rzeźby. Projekt za blisko 20 mln złotych

Jest szansa, by przywrócić oryginalny wygląd muzeum stworzonego przez Stanisława Augusta

Łazienki z nową Królewską Galerią Rzeźby. Projekt za blisko 20 mln złotych
d3o6sr2
d3o6sr2

Królewską Galerię Rzeźby, a w niej gipsowe kopie najsłynniejszych rzeźb starożytności m.in. Grupy Laokoona, Herkulesa Farnese i Apolla Belwederskiego, będzie można oglądać od 21 czerwca w Łazienkach Królewskich. To część projektu finansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stanisław August Poniatowski w czasach swojego panowania stworzył znakomitą kolekcję malarstwa i rzeźby liczącą ponad 2 tys. obrazów i ponad 700 rzeźb. W jej skład wchodziły m.in. dzieła Rembrandta, Leonarda da Vinci, Rubensa czy Bruegela. Ideą króla było, by powołać pierwsze w Polsce publiczne i nowoczesne muzeum sztuki.

Jak za królewskich czasów

Jest szansa, by przywrócić oryginalny wygląd muzeum stworzonego przez króla. Wiąże się to z sensacyjnym odkryciem i restauracją malowideł ściennych w Foyer Teatru i Ogrodzie Zimowym. Zachowane projekty wystroju tych wnętrz, opracowane w latach 1787-1788 przez nadwornego architekta króla Jana Christiana Kamsetzera oraz inwentarz z 1795 roku dokumentują planowany w tych czasach układ ekspozycji kolekcji rzeźby.

Już 21 czerwca rusza nowa ekspozycja. - W Królewskiej Galerii Rzeźby na tle malowanej architektury z włoskim pejzażem w „Kolumnadzie Kamsetzera” eksponowane są najsłynniejsze kopie rzeźb świata starożytnego. Grupa Laokoona, Herkules Farnese, Flora Farnese, Apollo Belwederski, Meleager, Amazonka Matei ustawione są na kształt alei posągów we włoskich ogrodach – mówi Izabella Zychowicz, która w Łazienkach Królewskich kieruje pracami Ośrodka Sztuki.

d3o6sr2

Projekt za 18,5 miliona

Wśród najważniejszych rzeźb Królewskiej Galerii jest Grupa Laokoona (wykonana wg Pliniusza przez Agesandrosa, Athenodorosa i Polydorosa). Gipsowy odlew oryginalnej rzeźby, która znajduje się w Muzeach Watykańskich, wykonali dla Łazienek Królewskich specjaliści z Gliptoteki Berlińskiej. Kopie tego arcydzieła są w najsłynniejszych muzeach europejskich m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie, The British Museum w Londynie i w Galerii Uffizi we Florencji.

- Oglądając Grupę Laokoona warto zwrócić uwagę na jej „barokowy” styl, olbrzymią ekspresję, gwałtowność ruchów. Konserwatorzy z Gliptoteki w Berlinie, która posiada zbiór ponad 7000 form rzeźbiarskich i płaskorzeźb, wykonali odlew z XIX-wiecznej formy z zachowaniem historycznej technologii. Poza Grupą Laokoona niemieccy specjaliści wykonali dla nas odlewy Apolla Belwederskiego i Meleagera, jednego z bohaterów wyprawy po „złote runo” do Kolchidy – opowiada Piotr Zambrzycki, główny konserwator Łazienek Królewskich.

Otwarcie Królewskiej Galerii Rzeźby to część projektu "Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta - Remont i konserwacja XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim na potrzeby nowej ekspozycji rzeźby i realizacji programu kulturalnego". Projekt, którego wartość przekracza 18,5 mln zł, finansowany jest z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy Norweskich), ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz specjalnego programu Generalnego Konserwatora Zabytków – konserwacja obiektów i kolekcji królewskich.

Rewitalizacja i konserwacja

W niedzielę 21 czerwca Królewska Galeria Rzeźby zostanie otwarta dla publiczności, a 22 czerwca zaplanowano specjalne oprowadzanie dla dzieci wraz z ich opiekunami. Obecne działania Łazienek, to część programu Rewitalizacji i Konserwacji Łazienek Królewskich wartości 130 mln zł, który realizowany jest w latach 2010–2015.

d3o6sr2

Wśród prac m.in. remont i konserwacja zabytkowych obiektów - Pałacu na Wyspie z Amfiteatrem, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby oraz Pałacu Myślewickiego. Dzięki konserwacji kolekcji królewskich odrestaurowano też 110 obrazów (100% kolekcji), 116 grafik (100% kolekcji), 247 rzeźb (70% kolekcji) i 50 mebli (25% kolekcji).

Rewitalizacja objęła 25 ha zabytkowych ogrodów (otwarcie osi widokowych, nowe nasadzenia, mała architektura, alejki); Ogrody: w otoczeniu Pomnika Chopina, przy Starej Oranżerii, Modernistyczny oraz Chiński. 8 km nawierzchni asfaltowej alejek wymieniono na mineralne, zainstalowano nowe sieci wodociągowe, energetyczne i ciepłownicze, monitoring obiektów i ogrodu oraz nowoczesną infrastrukturę (Wi-Fi w obiektach oraz ogrodzie). Wkład własny do projektów w łącznej wysokości 51 mln zł pochodził z dotacji MKiDN oraz środków zdobytych przez Muzeum.

Festiwal Strefa Ciszy

21 czerwca odbędzie się również inauguracja III Festiwalu Strefa Ciszy – przez sześć weekendów festiwalowych, na scenach plenerowych w ogrodach Łazienek Królewskich odbędą się koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej w wykonaniu ponad 300 artystów m.in. z Polski, Francji i Niemiec. - To harmonijne połączenie muzyki z pięknem ogrodów i architektury XVIII w. – zachęcają twórcy festiwalu.

Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła prawie 60 tys. widzów odbyło się wówczas 175 koncertów. - Nasze Koncerty mają miejsce w przepięknej scenerii zabytkowych Ogrodów Łazienek. W cichych, malowniczych zakątkach, bezpośrednio na trawie, słuchacze mają okazję do wypoczynku przy muzyce i kontemplacji otaczającej przyrody. Wokół scen rozstawione są leżaki, ale często można spotkać grupy przyjaciół, pary zakochanych i rodziny z dziećmi wypoczywających na kocach w piknikowej atmosferze – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Ryszard Kubiak.

d3o6sr2

Festiwal Strefa Ciszy – jak podkreślił dyrektor festiwalu – to wymarzony czas zarówno dla melomanów, jak i spacerowiczów szukających spokoju i harmonii z daleka od wielkomiejskiego hałasu. Łącząc piękno przyrody z kojącymi dźwiękami muzyki, festiwal Strefa Ciszy stał się jednym z najbardziej wyczekiwanych letnich wydarzeń muzycznych w stolicy.

Na koncercie inauguracyjnym w Amfiteatrze wystąpi znana instrumentalistka Maria Pomianowska, która wraz ze swym zespołem oraz Radomską Orkiestrą Kameralną zagra kompozycje z albumu "Chopin na 5 kontynentach". Kolejne weekendy do 26 lipca poświęcone będą muzyce różnych krajów. W ramach współpracy z zagranicznymi rezydencjami królewskimi w projekcie Ogrody Światła, przyjadą zespoły, które zapoznają publiczność z muzyką Niemiec, Francji i Rosji.

d3o6sr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o6sr2
Więcej tematów