Kwesta Powązkowska. Można dołożyć się do ratowania bezcennych zabytkowych nagrobków
Ponad dwieście znanych osób dyżuruje na Starych Powązkach, czekając z puszkami na datki od warszawiaków. To już 47 lat aktorzy, dziennikarze, aktorzy, artyści mobilizują się, by zbierać pieniądze na renowację pięknej zabytkowej nekropolii.
Na cmentarnych alejkach można spotkać wiele znanych twarzy. Niektórzy celebryci kwestują każdego roku od wielu lat. Zawsze w dniu Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki pojawia się Maja Komorowska, Damian Damięcki czy Olgierd Święcicki. 47 lat temu zbiórki zainicjował Jerzy Waldorff, słynny literat, publicysta i muzykolog. Akcja z roku na rok przynosić zaczęła coraz bardziej znaczące efekty. Zapomniane, chylące się ku upadkowi, a bardzo cenne i stanowiące wyjątkowe dzieła sztuki nagrobki można było ratować przed unicestwieniem.
Tak jest i teraz. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami każdego roku typuje i restauruje kilkanaście obiektów funeralnych - krypty, rodzinne grobowce i pomniki nagrobne. W zeszłym roku cmentarze były zamknięte z powodu pandemii, więc komitet zdecydował się na zbiórkę w sieci. Udało się i znów można było ocalić kilkanaście obiektów.
Podczas tegorocznego kwestowania członkowie komitetu - przy wsparciu biur Miasto Stołeczne Warszawa: Kultury i Stołecznego Konserwatora Zabytków - będą zbierać także podpisy celem poparcia wpisu "Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Kwesta Powązkowska. Można dołożyć się do ratowania zabytkowych nagrobków
Podczas kwestowania rozdawany będzie również przewodnik "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.
W tym roku po raz pierwszy Powązki zwiedzać można z telefoniczną aplikacją, która może być przewodnikiem po wszystkich szczególnych miejscach nekropolii. Aplikacja ułatwia odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób tu pochowanych, a także historię niezwykłego miejsca stolicy, które podczas II wojny światowej cudem uniknęło zniszczeniu. Narzędzie powstało z wykorzystaniem danych z inwentaryzacji Starych Powązek, wykonanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Stare Powązki, wchodzące w skład zespołu cmentarzy wyznaniowych, w 1965 roku zostały wpisane do rejestru zabytków, a w 2014 roku uznano je za Pomnik Historii. Historyczna numeracja kwater utrudnia odnajdywanie poszczególnych grobów, nawet osobom, które regularnie odwiedzają Stare Powązki, zatem aplikacja rozwiązuje te problemy. Ma przy tym nakładkę tyfloinformatyczną dla osób z dysfunkcją wzroku.