Kwesta na Powązkach. Kogo można spotkać?
Znani aktorzy, pisarze oraz zwykli obywatele. 250 osób będzie po raz 39. zbierać pieniądze na ratowanie Starych Powązek
01.11.2013 08:22
„Stary cmentarz warszawski jest jak olbrzymia księga opisująca w różnych warstwach - bardziej i mniej ważnych, tyczących się spraw publicznych i osobistych - dzieje dwustu lat trudnej sławy i chwały stolicy fatalnie usytuowanej na europejskim rozdrożu. Chodząc od grobu do grobu, jak gdyby się przerzucało karty owej wielkiej księgi do przodu, to znów wstecz...” - napisał Jerzy Waldorff, założyciel Społecznego Komitetu Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek.
W roku 1974, widząc jak niszczeją Powązki , postanowił powołać specjalny Komitet do ratowania najbardziej znanego w Warszawie cmentarza. Od tego czasu, corocznie, 1 listopada odbywa się na Powązkach kwesta prowadzona przez znane osobistości kultury i mediów, a także zwyczajnych społeczników.
W tym roku w kweście weźmie udział ponad 250 osób. Pieniądze na ratowanie cmentarza możemy wrzucać do puszek, które będą trzymali m.in. Daniel Olbrychski, Kazimierz Kaczor, Maria Pakulnis, Alicja Majewska, Anna Seniuk, Michał Piróg, Maja Komorowska, Piotr Adamczyk, Tomasz Jachimiuk, Małgorzata Foremniak, Joanna Jabłczyńska, Piotr Gąsowski, Ewa Gawryluk, Jacek Kawalec, Marian Opania i wielu innych.
Cmentarz Powązkowski został założony w 1790 roku. Z biegiem czasu teren dzisiejszej nekropolii był wielokrotnie powiększany o przylegające do niego działki – dziś zajmuje on powierzchnię 43 ha. W czasie II wojny światowej Cmentarz zrujnowanych zostało około 20% nagrobków, w tym wiele najstarszych. Dewastacji uległ też kościół, a archiwum cmentarne spalono. Zniszczone zostały księgi prowadzone przez ponad stulecie. W okresie wojny w wielu grobowcach znajdowały się schrony i arsenały broni, a na terenie cmentarza odbywały się akcje zbrojne, między innymi akcja „Pawiak” w 1944 roku.
Po wojnie, kiedy Warszawa była zrównana z ziemią, cmentarz zaczął popadać w ruinę. Jego odbudowa zaczęła się dopiero po kilkunastu latach. W międzyczasie wiele zabytkowych grobów zostało obrabowanych – złodzieje rozkopywali je, szukając kosztowności oraz rozkradali metalowe elementy i kamienne płyty.* W roku 1952 Powązki zostały wpisane do Rejestru Zabytków*. Na Powązkach spoczywa ponad milion osób, w tym wiele wybitnych polskich osobistości: aktorów, malarzy, naukowców, profesorów, pisarzy czy wojskowych. Istnieje nawet Aleja Zasłużonych, na której spoczywają między innymi Władysław Reymont, Jan Parandowski czy Leopold Staff.
Poniżej możecie zobaczyć też nowy spot Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, który organizuje zbiórkę pieniędzy. Od 2000 r. przy grobie Jerzego Waldorffa w Alei Katakumbowej, stoi skarbonka, do której wpływa zawsze rekordowa kwota datków. W zeszłym roku dzięki kweście udało się zebrać ponad 200 tys. zł.