Trwa ładowanie...

Ksiądz bojkotuje stypendium, bo miasto refunduje in vitro. "To sprzeczne z nauczaniem papieża"

"Metoda zapłodnienia pozaustrojowego godzi w godność osoby ludzkiej".

Ksiądz bojkotuje stypendium, bo miasto refunduje in vitro. "To sprzeczne z nauczaniem papieża"
d33yui7
d33yui7

Ksiądz Wojciech Sadłoń zrezygnował z udziału w komisji stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznawanych młodym, zdolnym warszawiakom. Powód? Rada miasta podjęła decyzję o refundacji zabiegów in vitro. Sadłoń: "metoda zapłodnienia pozaustrojowego godzi w godność osoby ludzkiej".

Ksiądz Sadłoń jest dyrektorem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Tak tłumaczył swoją decyzję: -Stypendia, które w ramach komisji przyznawaliśmy, zobowiązywały korzystających z nich młodych ludzi do godnego reprezentowania Jana Pawła II. Wydało mi się dziwne, że z jednej strony młodzi są zachęcani do naśladowania papieża i poznawania jego nauki, a później ci sami ludzie, którzy stawiają młodzieży papieża jako wzór, sami podejmują decyzje sprzeczne z jego nauczaniem.

- Metoda zapłodnienia pozaustrojowego godzi w godność osoby ludzkiej - dodaje ksiądz i zaznacza, że decyzję rady miasta przyjął "ze smutkiem".

List z rezygnacją wysłał do przewodniczącej Komisji Stypendialnej Stypendiów Rady m.st. Warszawy Ewy Masny-Askanas.

d33yui7

"Te dwie sprawy nie mają ze sobą związku"

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk potwierdził, że pismo wpłynęło do Urzędu Miasta. "Przyjęliśmy rezygnację ks. Sadłonia do wiadomości" - powiedział w rozmowie z PAP. Dodał, że jego zdaniem "te dwie sprawy - stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i refundacja programu in vitro - nie mają ze sobą związku". "Stypendium wspiera finansowo najzdolniejszych młodych warszawiaków, natomiast program in vitro to pomoc miasta dla rodzin, które w inny sposób nie mogą mieć dzieci. Jest to dla nich ostatnia szansa na poczęcie dziecka. Nie widzę sprzeczności w tym, że miasto przeznacza pieniądze na te dwie inicjatywy" - podkreślił Milczarczyk.

Założenia programu

Program refundacji in vitro na lata 2017-2019 Rada Warszawy przyjęła 8 czerwca br. Program jest przeznaczony dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych. Rocznie program ma kosztować ok. 10 mln zł, miasto szacuje, że będzie mogło skorzystać z niego ok. 2,5 tys. par, zarówno małżeńskich, jak i tych nieformalnych.

Dla kogo stypendium?

W ramach prowadzonego od 13 lat samorządowego programu stypendialnego w Polsce Warszawa wsparła już ponad 3 tys. uczniów i studentów. O stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych (po ukończeniu III klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci, których dochód netto na jednego członka rodziny nie przekracza 1100 zł miesięcznie. Zwycięzcy wyłaniani są na podstawie osiągnięć naukowych, artystycznych, sportowych lub zaangażowania społecznego. W ramach stypendium uzdolniona młodzież może uzyskać wsparcie w wysokości od 200 do 1500 zł miesięcznie. Kolejna edycja stypendium ruszyła 15 czerwca.

źródło: PAP

d33yui7
d33yui7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33yui7
Więcej tematów