Trwa ładowanie...

"Ksenofobia, Przemoc, Uniwersytet?" - dyskusja na UW

Akademia wobec ruchów antydemokratycznych

"Ksenofobia, Przemoc, Uniwersytet?" - dyskusja na UW
d31tpwn
d31tpwn

Uniwersytet Warszawski bywał areną przemocy, nietolerancji i porachunków ideowych. Oczywiście nie można zapomnieć o getcie ławkowym, ale data tej dyskusji przywołuje organizatorom wspomnienie marca 1968. Ostatnie wydarzenia (próby zakłócenia wykładów Prof. Magdaleny Środy i Adama Michnika)
niepokoją i prowokują do stawiania pytań: czy historia się powtarza? W zemście za odwołanie debaty z narodowcami zamaskowani prawicowcy wdarli się na Uniwersytet Warszawski, przerwali wykład prof. Środy, a spóźnionych słuchaczy obrzucili śnieżkami.

Koło Naukowe „Dyskursy Nowoczesności” (WSNSiR UW) zaprasza na dyskusję, podczas której zastanowimy się: jak walczyć z przemocą na Uniwersytecie, co zrobić, by nie zamienił się on w boisko bojówek? Na czym polega autonomia Uniwersytetu i jakie są jej praktyczne konsekwencje? Jak wyglądały i wyglądają relacje pomiędzy Akademią a ruchami skrajnie nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi i antydemokratycznymi? Jak społeczność akademicka powinna się do tych ruchów odnosić? Jakie są granice wolności wypowiedzi w ramach Uniwersytetu? Jaką rolę powinien pełnić Uniwersytet w publicznej debacie politycznej?

Panelistki/ści:
Prof. Małgorzata Fuszara (ISNS UW)
Prof. Andrzej Mencwel (IKP UW)
Prof. Andrzej Waśkiewicz (IS UW)
Dr Helena Datner (ŻIH)

Prowadzenie:
Anna Zawadzka (Instytut Slawistyki PAN)

d31tpwn

Matronat nad dyskusją:
Rektorska Komisja ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji (UW)
Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”

8 marca (piątek), g. 18:30 Uniwersytet Warszawski, Audytorium Maximum, aula C.

d31tpwn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31tpwn
Więcej tematów