Trwa ładowanie...

Koronawirus. Warszawa przetestuje nowatorską metodę leczenia COVID-19

Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie od dwóch tygodni rozwija projekt leczenia choroby COVID-19 za pomocą osocza osób wyzdrowiałych. Zielone światło dało Ministerstwo Zdrowia. "Od 14 kwietnia będziemy gotowi do pobierania krwi od osób wyleczonych i podawania jej osobom chorym - powiedział WP prof. Piotr Marek Radziwon.

Koronawirus. Warszawa przetestuje nowatorską metodę leczenia COVID-19Źródło: SPL/East News, fot: Marek Berezowski
di0ejbn
di0ejbn

- Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych. Jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii - czytamy w komunikacie szpitala MSWiA na Facebooku.

Nad projektem podawania osocza pacjentom chorym na COVID-19 od dwóch tygodni pracuje zespół kierowany przez prof. dr hab. n. med. Grażynę Rydzewską.

Polska jest jednym z pierwszych państw, które w ten sposób będą walczyły z koronawirusem. Podobne projekty trwają w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

- Jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii - zapewnia placówka. Ministerstwo Zdrowia przekazało w poniedziałek że walkę z koronawirusem wygrało do tej pory 487 osób.

di0ejbn

Zobacz także: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Koronawirus. Warszawa. Kto wyleczył COVID-19 niech odda krew

- Od 14 kwietnia będziemy gotowi do pobierania krwi od osób wyleczonych i podawania jej osobom chorym - powiedział Wirtualnej Polsce Piotr Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyrektor centrum krwiodawstwa w Białymstoku.

Jednocześnie zwrócił się z apelem do wyleczonych pacjentów, by zgłaszali się do regionalnych centrów krwiodawstwa. Co ważne - po telefonicznym uzgodnieniu wizyty. Dawcy muszą być "całkowicie wyleczeni".

di0ejbn

- Doniesienia naukowe o skuteczności terapii z podawania osocza w starciu z koronawirusem były dotąd bardzo skąpe. Wiemy jednak, że na świecie odnotowano pierwsze pozytywne skutki. Stan chorych poprawiał się. Taki sposób leczenia był już wykorzystywany podczas poprzednich epidemii, właśnie w sytuacji, kiedy nie było jeszcze opracowanych skutecznych leków - dodał prof. Radziwon.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di0ejbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di0ejbn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj