Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Zużyte rękawiczki i maseczki do zmieszanych

Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Natychmiast po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek należy je wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Koronawirus w Warszawie. Zużyte rękawiczki i maseczki do zmieszanychŹródło: Urząd m.st. Warszawy, fot: Urząd m.st. Warszawy
d4ctyyn
d4ctyyn

Od czwartku, 2 kwietnia, sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk. Od 16 kwietnia obowiązuje wprowadzony przez rząd obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Koronawirus. Warszawa. Rękawiczki należy zdejmować zgodnie z instrukcją

Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, ruchem ślizgowym włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

Urząd m.st. Warszawa
Źródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m. st. Warszawa

Koronawirus. Warszawa. Przed nałożeniem maski należy umyć ręce

Przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy - umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. GIS przypomina, abyśmy nie używali ponownie masek jednorazowych. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, musimy chwycić ją z tyłu, za wiązanie, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Urząd m.st. Warszawa
Źródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st Warszawa

Koronawirus. Warszawa. Kosz na odpady zmieszane

Zużyte materiały higieniczne, w tym ręczniki papierowe, papierowe maseczki czy zużyte rękawiczki gumowe, powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru. W przypadku wątpliwości przy segregacji odpadów, można skorzystać z wyszukiwarki na stronie segregujna5.um.warszawa.pl

d4ctyyn

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem, środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne.

Koronawirus. Warszawa. Zaśmiecone miejsca można zgłaszać na Warszawa 19115

Miejskie służby oczyszczania sprzątają ulice, chodniki, przystanki oraz parki. W przypadku sklepów i innych prywatnych nieruchomości, ich właściciele zobowiązani są do sprzątania terenu. Pracownicy, sprzątający rozrzucone rękawiczki, są narażeni na zakażenie koronawirusem. - Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy – prosi ratusz.

Wszelkie nieprawidłowości, np. przepełnione śmietniki czy rozrzucone rękawiczki można zgłosić za pomocą platformy Warszawa 19115. Podejmie tam interwencję patrol porządkowy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4ctyyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ctyyn
Więcej tematów