Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Czy mogę wyjechać na weekend?

Wiele osób chciałoby skorzystać z pięknej wiosennej pogody i wyjechać na weekend poza Warszawę. Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy w centrum epidemii koronawirusa i należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Czy możemy wyjechać z miasta? Sprawdziliśmy, jakie są zalecenia na ten temat.

Koronawirus w Warszawie. Czy mogę wyjechać na weekend?Źródło: East News
dlbbryr
dlbbryr

Wielkimi krokami zbliża się weekend. Wiosenna pogoda zachęca, żeby przebywać na świeżym powietrzu. Wiele osób nie pracuje, a odosobnienie w domu daje nam się we znaki. To wymarzona sytuacja, aby choć na chwilę pobyć poza miastem.

Zapytaliśmy odpowiednie instytucje, jakie są ich rekomendacje, jeśli chodzi o wyjazd poza Warszawę. Odpowiedzi są jednoznaczne: należy pozostać w domu.

- Rekomendujemy pozostanie w domu, pozostanie w miejscu zamieszkania – powiedział Wawalove rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

- Po pierwsze zadajmy sobie pytanie: czy musimy wyjeżdżać? A nie: czy możemy? Dopiero wtedy odpowiedź na większość pytań, które nas nurtują będzie brzmiała "nie” – podkreślił policjant.

dlbbryr

Pytany, czy możemy udać się na spacer stwierdził wyraźnie, że nawet spacery w obecnej sytuacji są niewskazane.

- Odpuszczajmy sobie wszystkie wyjścia, spacery. Pozostańmy w domu. Jeżeli pozostaniemy w domu stan, który w tej chwili trwa szybko się zakończy. Jeśli tego nie zrobimy niestety wydłużymy tylko ograniczenia – zaapelował rzecznik.

Podobnego zdania są władze Warszawy. Rzecznik prasowy ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że Warszawa nie jest miastem zamkniętym i nie można nikomu zabronić wyjazdu na weekend. Przypomniała jednak, że każdy do takiej decyzji powinien podejść rozsądnie. Podróżowanie nie jest zalecane.

- Nie możemy w żaden sposób zabronić wyjazdu z Warszawy na weekend, ale apelujemy o zdrowy rozsądek. Mamy stan epidemii i ewentualne podróże nie są zgodnie z zaleceniami inspekcji sanitarnej wskazane – wyjaśniła rzecznik.

dlbbryr

- My jako miasto cały czas apelujemy i prosimy o zwracanie uwagi na apele administracji rządowej, inspekcji sanitarnej. Takie są nasze rekomendacje. Mamy stan epidemii. Wszyscy jako mieszkańcy Warszawy zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji. Każdy powinien rozsądnie podchodzić do ewentualnych decyzji wyjazdowych – mówiła Gałecka.

Wskazała przy tym, że wyjazd nie jest formalnie zabroniony. - Nie ma wytycznych rozporządzenia ani Rady Ministrów ani ministra zdrowia o jakimkolwiek zakazie wyjeżdżania poza miasto. Warszawa nie jest miastem zamkniętym – tłumaczyła rzecznik.

Od środy 1 kwietnia, w Warszawie zamknięte są ogrodzone tereny zieleni. Oznacza to zakaz wstępu do parków, lasów, bulwarów, plaż, zieleńców, promenad, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich. Wszystko, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

dlbbryr

Ograniczenia wprowadzono, ponieważ w tych miejscach tłumnie gromadzili się ludzie. Potwierdzono, że są przypadki zarażeń koronawirusem, do których doszło w zatłoczonych miejscach.

Wcześniej informowaliśmy również, że prawdziwe oblężenie przeżywały warszawskie lasy.

Zatem mimo pięknej pogody pozostańmy w ten weekend w domach. Dzięki temu stworzymy warunki, aby epidemia koronawirusa mogła wyhamować. Piękną pogodą będziemy mogli cieszyć się w przyszłości.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dlbbryr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbbryr
Więcej tematów