Koronawirus. Strefa czerwona w Warszawie? Wszystko na to wskazuje
Koronawirus w Warszawie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w stolicy stwierdzono ponad 2,8 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Czy liczby te oznaczają, że Warszawa znajdzie się w czerwonej strefie? Ministerstwo Zdrowia decyzję w tej sprawie podejmie w najbliższy czwartek.
Jak informuje Onet, w ciągu ostatnich 14 dni w stolicy odnotowano 2 832 przypadki zakażenia koronawirusem. Jest to o tyle istotne, że właśnie 14 ostatnich dni brane jest pod uwagę przy wyznaczaniu stref czerwonych. Zwykle decyzje z tym związane przedstawiane są w czwartki. Jeżeli sytuacja nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu, ogłoszenia nowej kwalifikacji nastąpi 15 października.
Zakładając, że Warszawa ma 1 mln 790 tys. 658 mieszkańców, to granica między strefą żółtą a czerwoną wynosi 2 149 nowych i potwierdzonych przypadków w ciągu ostatnich 14 dni. Jeżeli więc liczba odnotowanych zachorowań w stolicy w ciągu ostatnich 14 dni przekroczy tę liczbę, miasto kwalifikuje się do objęcia go czerwoną strefą.
Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego Ratusza zapytana przed portal o to, czy stolica znajdzie się w czerwonej strefie, odpowiedziała, że miasto przygotowuje się na każdą ewentualność. - Na razie nie mamy informacji ze strony organów państwowych, by Warszawa miała stać się strefą czerwoną. Liczymy, że jeżeli taka decyzja zapadnie, dowiemy się o tym wcześniej, a nie w czwartek z konferencji prasowej w telewizji i że rząd skonsultuje to z nami - dodała.
Strefa czerwona. Jakie ograniczenia obowiązują?
W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek oraz parków rozrywki.
W siłowniach obowiązuje limit osób jednej na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku. Na zewnątrz limit wynosi 150 osób.
W weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział maksymalnie 50 osób. W transporcie zbiorowym zajęte może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Ponadto, podobnie jak w strefie żółtej, wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust.
Źródło: Onet, gov.pl