Chwile tuż przed tragedią. Ujawniono rozmowy pilotów samolotu
Serwis Orda ujawnił stenogram rozmów pilotów samolotu Azerbaijan Airlines, który rozbił się w Kazachstanie. Piloci desperacko walczyli o kontrolę nad maszyną.
Samolot pasażerski linii Azerbaijan Airlines, lecący z Baku do Groznego, rozbił się 25 grudnia w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Według serwisu Orda piloci zmagali się z awarią systemu sterowania po zderzeniu z ptakami. "Straciliśmy kontrolę, w kokpicie doszło do zderzenia z ptakiem. Uderzenie ptaka w kokpicie" - informowali dyspozytora lotów.
Problemy techniczne i walka o życie
Piloci próbowali uzyskać pomoc od dyspozytorów, prosząc o wektorowanie i informacje pogodowe dla alternatywnych lotnisk.
"Nie mogę tego zrobić, straciłem kontrolę" - odpowiadał jeden z pilotów na sugestie manewrów. "Teraz zepsuła się hydraulika" - informowali piloci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dyspozytor kilkukrotnie zgłaszał problemy w komunikacji. Prosił, aby piloci powtórzyli, co mówią - prawdopodobnie nie słyszał bądź nie rozumiał wiadomości.
Zapis rozmów urywa się na poleceniu kontaktu z wieżą w Rostowie.
Tragiczne skutki katastrofy
Ostatni przegląd techniczny samolotu odbył się w październiku, jednak już wcześniej maszyna miała problemy. 22 grudnia w Trabzonie samolot wypadł z pasa startowego.
Na pokładzie znajdowało się 67 osób. Wicepremier Kazachstanu Kanat Bozumbajew poinformował, że zginęło 38 osób, a 29 przeżyło, z czego 11 jest w stanie ciężkim.
- Utworzono grupę dochodzeniowo-operacyjną. Razem ze mną przyjechali zarówno kryminolodzy, jak i eksperci z naszej administracji lotniczej, którzy badają takie zdarzenia na niebie. Zbiorą cały materiał dowodowy w sprawie karnej, przeprowadzą niezbędne badania, otworzą czarną skrzynkę. Wyniki oczywiście opublikujemy - przekazał polityk, cytowany przez agencję Azertac.
Według wstępnych ustaleń powodem katastrofy miała być awaria systemu samolotu po zderzeniu się ze stadem ptaków. Ale analitycy wskazują na inny możliwy powód. Na nagraniu z miejsca katastrofy widać dziury w powłoce wraku w części ogonowej, które mogły powstać w wyniku uderzenia odłamków z rosyjskiej rakiety.
Źródło: Orda, WP Wiadomości