Koronawirus. Mazowieckie nadal na niechlubnym podium [28.08.2021]
Liczba nowych zakażeń koronawirusem w województwie mazowieckim jest taka sama jak poprzedniej doby. Dziś potwierdzono 51 przypadków, co daje Mazowszu pierwsze miejsce pod względem nowych zakażeń w Polsce.
W sobotę, 28 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 290 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju.
W woj. mazowieckim w ciągu ostatniej doby potwierdzono 51 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2. W piątek odnotowano ich również 51. Liczba zakażeń jest zatem identyczna jak ubiegłej doby.
Według sobotnich danych woj. mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby zakażeń.
Drugie miejsce przypadło woj. śląskiemu, gdzie potwierdzono 33 przypadki koronawirusa. Trzecie jest woj. małopolskie z liczbą 32 przypadków.
Donald Tusk odpowiada prawicy. "Stand-up? Byłoby o wiele śmieszniej"
Według sobotnich danych MZ na COVID-19 zmarła jedna osoba. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły cztery osoby.
Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce od początku pandemii, uwzględniająca wszystkie pozytywne przypadki, to 2 888 028, z tego zmarło 75 340 osób.
Wyzdrowiało 2 656 708 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 55 511 osób objętych jest obecnie kwarantanną.
Koronawirus. Ekspert o COVID-19. "Nie ma mowy o uniwersalnym leku"
- COVID-19 to bardzo skomplikowana choroba i każda z jej czterech faz jest inna, a więc wymaga innej reakcji - podkreśla prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie. Ekspert zaznacza, że nie jest możliwe stosowanie jednolitego leku, który okazałby się skuteczny w każdym jej stadium.
- Co to znaczy lek na COVID? Czy to jest lek, który we wczesnym etapie ma zahamować w ogóle rozwój choroby? Czy lek, który ma uzdrowić umierającego? Mówimy o chorobie tak skomplikowanej, o tak różnych etapach, że tu nie ma mowy o uniwersalnym leku - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Krzysztof Tomasiewicz, członek Rady Medycznej ds. COVID-19 oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Specjalista dodał, że spore znaczenie ma w tej kwestii czas, po jakim dana osoba zgłosi się do lekarza po zaobserwowaniu pierwszych symptomów choroby.