Trwa ładowanie...

Konsultacje w sprawie mostu Krasińskiego jeszcze w tym roku?

O decyzji ratusza poinformował wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz.

Konsultacje w sprawie mostu Krasińskiego jeszcze w tym roku?
d1j1vt8
d1j1vt8

- Konsultacje społeczne ws. budowy mostu Krasińskiego chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku, na początku grudnia. Ich efekt na pewno zostanie uwzględniony - powiedział PAP w czwartek wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz. Radni z Żoliborza nie chcą w ogóle powstania przeprawy.

Most ma połączyć ul. Krasińskiego na Żoliborzu z ul. Matki Teresy z Kalkuty na Targówku. Inwestycja budzi obawy mieszkańców Żoliborza, że m.in. sprowadzi wzmożony ruch samochodów do tej dzielnicy.

Przeciwni budowie przeprawy są radni Żoliborza, którzy w środę jednogłośnie opowiedzieli się przeciw tej inwestycji. "Rada sprzeciwia się kategorycznie budowie trasy i mostu Krasińskiego" - powiedział PAP w czwartek przewodniczący rady dzielnicy Żoliborz Adam Buława.

Wyjaśnił, że radni sprzeciwiając się budowie mostu mieli na względzie negatywne skutki inwestycji m.in. dla tkanki urbanistycznej Żoliborza oraz dla środowiska naturalnego.

Dodał, że brak jest także systematycznych rozmów i konsultacji ze strony stołecznego ratusza. "Miasto niestety doprowadziło do konfliktu społecznego przeciągając konsultacje" - ocenił Buława.

d1j1vt8

Wojciechowski zapewnił, że konsultacje ws. budowy mostu rozpoczną się w najbliższym czasie.

"Chcemy jeszcze w tym roku rozpocząć konsultacje, myślę, że to jest początek grudnia. Będziemy starali dotrzeć do tych wszystkich, którzy mają w tej sprawie swoje opinie, zdanie, żeby te poznać, usiąść do stołu i rozmawiać. Efekt tych konsultacji zostanie na pewno uwzględniony" - zapewnił Wojciechowicz.

W konsultacjach będą uwzględniane wszystkie opinie, nie tylko z Żoliborza.

Wojciechowicz pytany, jaką przyjmą one formę, powiedział, że "prawdopodobnie początkowym etapem konsultacji będzie próba okrągłego stołu".

d1j1vt8

Podkreślił, że most Krasińskiego ma być przeprawą o charakterze lokalnym, podobnie jak most Świętokrzyski.

Przypomniał, że projekt mostu został przygotowany już w 2009 r. "I wtedy też były przeprowadzone konsultacje na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, każdy miał możliwość zapoznania się i zgłoszenia swoich uwag" - podkreślił.

Na początku listopada br. rozstrzygnięty został przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na budowę Trasy Krasińskiego wraz z mostem przez Wisłę, wygrała firma Mosty Katowice, która zaproponowała cenę prawie 6 mln zł.

d1j1vt8

Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zaktualizować istniejącą dokumentację Trasy Krasińskiego od pl. Wilsona do ul. Matki Teresy z Kalkuty. Termin realizacji zadania został określony na 31 października 2016 r., ale Mosty Katowice zaproponowały skrócenie terminu o trzy miesiące, czyli do 31 lipca 2016 r.

Budowa trasy została podzielona na dwa etapy: najpierw byłby budowany fragment od pl. Wilsona do ul. Jagiellońskiej wraz z mostem drogowo-tramwajowym, a następnie odcinek od ul. Jagiellońskiej do ul. Matki Teresy z Kalkuty z wiaduktem nad torami kolejowymi.

Rzeczniczka stołecznego Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych Małgorzata Gajewska mówiła na początku listopada, po rozstrzygnięciu przetargu, że koszt budowy pierwszego etapu inwestycji to ok. 600 mln zł, a drugiego ok. 500 mln zł.

d1j1vt8

Na moście mają być po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i osobno torowisko tramwajowe, a także ścieżki rowerowe i chodniki po obydwu stronach przeprawy.

(Źródło: PAP)

d1j1vt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j1vt8
Więcej tematów