Trwa ładowanie...

Koncert w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Na program złożą się utwory poświęcone obrońcom Warszawy i ofiarom II wojny światowej

Koncert w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej
d196z8t
d196z8t

Dziś, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich i Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają na wyjątkowy koncert z cyklu: Wielcy kompozytorzy - polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie. Na program złożą się utwory poświęcone obrońcom Warszawy i ofiarom II wojny światowej.

W pierwszej części koncertu będzie można usłyszeć utwór Aleksandra Tansmana Rapsodia Polska, który jest hołdem dla obrońców Warszawy. Tansman urodził się w 1897 roku w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej ten zdolny kompozytor dzięki pomocy m. in. Charlie’ego Chaplina wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles zajął się [muzyką filmową](https://open.fm/play/38), co przyniosło mu m.in. nominację do Oskara za muzykę do filmu "[Paris Underground](https://film.wp.pl/paris-underground-6030532868838017c)” w reżyserii Gregory’ego Ratoffa.

Drugi utwór wieczoru to Pietà. Na zgliszczach Warszawy Ludomira Różyckiego. Rękopis dzieła spłonął podczas Powstania Warszawskiego, utwór został zrekonstruowany w roku 1948.

d196z8t

Z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika *zabrzmi muzyka również tego znakomitego kompozytora. Tym razem będzie to *Sinfonia Elegiaca, która w pierwotnej wersji nosiła nazwę*Symfonia Pokoju *i przez kompozytora została zadedykowana ofiarom II wojny światowej.

Gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Kiedy: 1 września (poniedziałek) 2014 r. godz. 19:00

WSTĘP WOLNY. Obowiązuje rezerwacja miejsc ( rezerwacja online )

d196z8t
d196z8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d196z8t
Więcej tematów