Komisja weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ratusza. Chodzi o kamienice na Starówce
Zwrot kamienic przy ul. Krakowskie Przedmieście 83 i Senatorskiej 7 ma zostać ponownie rozpatrzony. Wcześniejsze decyzje dotyczące tych nieruchomości podjęte przez miasto miały być wydane z naruszeniem prawa. Patryk Jaki zarzuca urzędnikom, że nie zbadali ważnej przesłanki, która przy takim zwrocie musi zostać spełniona.
Stanowisko komisji w sprawie dwóch budynków na Starym Mieście ogłoszono podczas konferencji w poniedziałek, 16 lipca. Przewodniczący zespołu uzasadniał uchylenie decyzji zwrotowej nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 83 i Senatorskiej 7 brakiem zbadania przesłanki posiadania ich przez pierwotnych właścicieli. Gdyby ratusz przyjrzał się tej kwestii okazałoby się, że właściciele tych dwóch kamienic nie mieszkali po 1945 roku w stolicy.
Jak informuje serwis fakty.interia.pl, podczas reprywatyzacji miało dojść do "rażącej sprzeczności z interesem społecznym". - Komisja ustaliła, że przeniesienie roszczeń do nieruchomości warszawskiej przy ul. Krakowskie Przedmieście 83 nastąpiło w zamian za świadczenie rażąco niewspółmierne do wartości nieruchomości. Ze zgromadzonych dokumentów wynika, że późniejsi beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnej nabyli za łączną cenę 100 tys. zł prawa i roszczenia nie tylko do całości nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 83, ale również do kamienicy przy Senatorskiej 7 - przytaczał wnioski swojego zespołu Patryk Jaki.
W dalszej części oświadczenia komisji weryfikacyjnej Jaki podał wycenioną przez biegłego wartość rynkową prawa użytkowania wieczystego gruntu znajdującego się obecnie nad tunelem Trasy W-Z, która wynosi 943 tys. złotych. Natomiast powstały na tym terenie budynek wart jest łącznie prawie 4 mln złotych. Obie nieruchomości są warte - bagatela - 9,5 mln złotych.
- Komisja nie tylko uchyliła poprzednią decyzję ale odmówiła też prawa użytkowania wieczystego, co powinno skutkować natychmiastowym powrotem nieruchomości do zasobu Skarbu Państwa - argumentował kandydat Zjednoczonej Prawicy do stołecznego ratusza.
Decyzja zwrotowa na rzecz nabywców roszczeń została pierwotnie wydana w 2011 roku przez prezydent Warszawy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl