Trwa ładowanie...

Kolejne zrabowane w czasie wojny dzieła sztuki wróciły do MN w Warszawie

W zbiorze znajdują się prace m.in. Aleksandra Orłowskiego, Piotra Michałowskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Kazimierza Wojniakowskiego, Zygmunta Vogla i Leona Wyczółkowskiego

Kolejne zrabowane w czasie wojny dzieła sztuki wróciły do MN w Warszawie
d2ozwdd
d2ozwdd

Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Fundacji im. Leopolda Kronenberga do Muzeum Narodowego w Warszawie powrócił cenny zbiór 42 rysunków i litografii wybitnych polskich twórców. Zaginione w czasie II wojny światowej, trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie w poniedziałek 3 marca 2014 r.

W zbiorze znajdują się prace m.in. Aleksandra Orłowskiego, Piotra Michałowskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Kazimierza Wojniakowskiego, Zygmunta Vogla, Leona Wyczółkowskiego, pochodzące z przedwojennych kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Po upadku Powstania Warszawskiego zbiór, wraz z innymi dziełami sztuki, wywieziony został przez Niemców do austriackiego zamku Fischhorn w okolicach Zell am See – do składnicy zrabowanych przez nazistów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dzieł sztuki. Na początku maja 1945 r. wojska niemieckie opuściły zamek kradnąc przy okazji część zgromadzonych dzieł. Zanim Fischhorn zajęła 36. dywizja 7. armii Stanów Zjednoczonych, zgromadzone zbiory splądrowane zostały przez okoliczną ludność. Następnie, w niewyjaśnionych okolicznościach, kolekcja trafiła do jednego z państw w Ameryce Łacińskiej.

d2ozwdd

Odzyskane rysunki i litografie stanowią cenne uzupełnienie zbioru pochodzącego z tej samej kolekcji Dominika Witke-Jeżewskiego zwróconego przed miesiącem przez osobę prywatną z Austrii.

d2ozwdd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozwdd
Więcej tematów