Kolejna edycja "Placu Defilad"
W tym roku hasło projektu to „Plac Defilad - Plac kultury i obywateli”.
„Plac Defilad” zadebiutował trzy lata temu i jego celem jest tworzenie otwartej, kulturotwórczej i wielofunkcyjnej przestrzeni w centrum miasta, dostępnej i atrakcyjnej zarówno dla mieszkańców jak i turystów.
Rozpoczęła się właśnie trzecia odsłona projektu i będzie trwać aż trzy miesiące. Na ten czas Plac Defilad stanie się miejscem wielu wydarzeń społeczno-kulturalnych w otoczeniu drzew, kwiatów i mebli miejskich.
W sobotę uczestnicy będą mogli wziąć udział w premierze słuchowiska „Jutro będzie słońce”, w formule Silent Disco, przygotowanego przez trio djLenar/ Marcin Zabrocki/ Wojtek Zrałek Kossakowski. Ponadto grupa teatralna Komuna Warszawa zrekonstruuje Obrady Okrągłego Stołu i opowie jak było naprawdę w 1989 roku.
Cała inauguracja zakończy się 30 maja "Śniadaniem w Ogrodzie": konferencji prasowej „Placu Defilad”. Przy wspólnym stole, na środku Płyty Głównej będzie można spotkać przedstawicieli organizatorów, partnerów, współorganizatorów i partnerów programowych projektu.
W następnych miesiącach Plac Defilad zmieni się nie do poznania: w czerwcu zostanie zbudowana specjalna, wielofunkcyjna bryła, będącą połączeniem sceny, ekranu kinowego, przestrzeni warsztatowej, mebla miejskiego, miejsca dziennego i nocnego relaksu mieszkańców Warszawy. Jak co roku na Placu Defilad, na środku Płyty Głównej, stanie Stół. Twórcy projektu chcą rozwijać ideę stołu publicznego, wspólnego, demokratycznego i społecznego, wokół którego będą się odbywać warsztaty, spotkania i obrady.
Organizatorem projektu jest Miasto Warszawa, a jego gospodarzem stołeczny Teatr Studio. Akcję współtworzą także instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu – m.in. barStudio i Teatr Studio.
Przeczytajcie też: Dekomunizacja w stolicy. Chcą zmienić nazwy prawie 30 ulic