Trwa ładowanie...

Klub Gaja zasadzi drzewa z warszawiakami

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa już jutro, 10 października o godz. 12.00 w Warszawie przy Ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim

Klub Gaja zasadzi drzewa z warszawiakami
d1uktu9
d1uktu9

10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa Klubu Gaja. Warszawska inauguracja programu zgromadzi setki uczestników, w tym przedstawicieli Urzędu Miasta St. Warszawy, Lasów Państwowych, nagrodzonych w ramach programu Święto Drzewa oraz ambasadorów programu. Wręczone zostaną nagrody – Statuetki Pegaza i Szczęśliwego Rumaka, Statuetki Czarodziejskiego Drzewa oraz Certyfikaty Partnerów Święta Drzewa i wyróżnienia Pro bono dla Ziemi.

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się w środę 10 października o godz. 12.00 w Warszawie przy Ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim odbędzie się z udziałem m. in. Ministra Środowiska Marcina Korolca, Zastępcy prezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, aktorów: Julii Pietruchy, Magdaleny Popławskiej i Bartłomieja Topy oraz nagrodzonych w programie. Każda z tych osób weźmie udział w sadzeniu jednego z 10 drzew. W ten sposób Klub Gaja chce podkreślić wagę każdego roku z dziesięciu, które obejmuje jubileusz.

O* godz. 13.45 w Bibliotece Narodowej* wręczone też zostaną nagrody, wyróżnienia i certyfikaty dla przedstawicieli samorządów, firm i szkół, które szczególnie zaangażowały się w sadzenie drzew z Klubem Gaja w ostatnim roku bądź w ciągu minionych 10 lat. Szczególne miejsce wśród nich zajmują nadleśnictwa.

W organizacji takiego święta nie może zabraknąć leśników. Leśnicy, jako specjaliści od drzew, od 1. edycji Święta Drzewa w 2003 r. odgrywają w nim kluczową rolę: koordynują akcje na terenie nadleśnictw, często podejmują współpracę ze szkołami. Nie tylko służą fachową pomocą przy sadzeniu, ale również chętni opowiadają o życiu drzew, lasu i jego mieszkańcach - potwierdza Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

d1uktu9

......................................................................................................................................................................

Święto Drzewato nazwa programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjując lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew powiększa obszar terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, buduje świadomość społeczną na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu. Program zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach i samorządach w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażował 280 000 osób i doprowadził do posadzenia 315 000 drzew.

Ambasadorami Święta Drzewa, którzy sadzą drzewa wraz z Klubem Gaja są: pisarz Wojciech Kuczok; aktorki Magdalena Popławska i Julia Pietrucha, aktor Bartłomiej Topa. Swoją obecnością, podczas ogólnopolskiej inauguracji, program wsparł Jurek Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Paweł Golec. Święto Drzewa to szeroka oferta edukacyjna, którą proponują i przygotowują sami uczestnicy programu. Są nimi najmłodsi, ich rodzice i dziadkowie, młodzież, samorządy lokalne, placówki kultury, duże firmy i małe spółki rodzinne, organizacje pozarządowe i branżowe, wspólnoty religijne, jednostki specjalistyczne, a nawet zakłady karne.

Święto Drzewa bierze udział w kampanii zainicjowanej przez ONZ Miliard drzew dla Planety. Obecnie celem kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew. Do wyników akcji dopisywane są drzewa sadzone podczas Święta Drzewa. Idea dotarła do 35 krajów na świecie. W latach 2008–2010 partnerem Święta Drzewa była organizacja Skógreaktarfélag Grindavíkur (The Forest Nursrey Klub) w Grindaviku w Islandii. Dzięki tej współpracy w Polsce i w Islandii zasadzono blisko 6 000 drzew.

d1uktu9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uktu9
Więcej tematów