Trwa ładowanie...

Jak rodził się Wszechświat? Nowa wystawa w CNK

Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wystawę, która powstała w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie

Jak rodził się Wszechświat? Nowa wystawa w CNK
d1m3k1p
d1m3k1p

Jak rodził się Wszechświat? Jakie zagadki kryją przed nami cząstki elementarne? Do poszukiwania najmniejszych składników materii zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów – jedno z największych urządzeń w dziejach nauki. Od jutra, 10 października Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wystawę czasową "Wszechświat i cząstki" powstałą w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie.

Ekspozycja przedstawia najbardziej intrygujące zagadki Wszechświata. Poznasz podstawy budowy materii i technikę wykorzystywaną w badaniach cząstek elementarnych. Sprawdzisz, co eksperymenty przeprowadzane w CERN mają wspólnego z Internetem, GPS-em i diagnostyką medyczną . Zobaczysz model jednego z najpotężniejszych detektorów Wielkiego Zderzacza Hadronów i dowiesz się więcej o słynnym bozonie Higgsa.

Wystawa będzie składać się z trzech części. Pierwsza z nich zabierze Cię w podróż w czasie. Cofniemy się o czternaście miliardów lat - do początków Wszechświata. Co działo się przez pierwsze trzy minuty jego istnienia? Prześledzisz ewolucję od Wielkiego Wybuchu, aż po powstanie Układu Słonecznego. Następnie dowiesz się, skąd wzięły się cząstki elementarne. Jak oddziałują między sobą, jakie są ich właściwości oraz historia odkrycia? Co o nich wiemy, a co wciąż pozostaje tajemnicą? Wielki Zderzacz Hadronów próbuje odtworzyć warunki panujące bezpośrednio po Wielkim Wybuchu. W trzeciej części wystawy dowiesz się jak potężna i precyzyjna aparatura potrzebna jest do tego przedsięwzięcia. Rozszyfrujesz, co kryje się za skrótami: ALICE, LHC, CMS, ATLAS.

W ramach promocji nowej wystawy CNK organizował imprezy różnych lokalizacjach naszego miasta. Spotkania pokazały, jak wiele z Wielkim Zderzaczem Hadronów mają... piniata i Angry Birds. Bywa tak, że elementy znane z popkultury ułatwiają zrozumienie i dobrze obrazują skomplikowane odkrycia naukowe i eksperymenty... - mówią organizatorzy.

d1m3k1p

Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku.

d1m3k1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m3k1p
Więcej tematów