RegionalneWarszawaInstytut Języka Polskiego UW zaprezentował słowo grudnia

Instytut Języka Polskiego UW zaprezentował słowo grudnia

Językoznawcy zachęcają też do głosowania na słowo roku.

Instytut Języka Polskiego UW zaprezentował słowo grudnia

23.12.2015 11:30

Internauci zdecydowali się na "trybunał" co nie powinno zaskakiwać zwłaszcza, że w ostatnim czasie trwa ożywiona debata sejmowa, właśnie z tym słowem w tle.

– W ostatnim miesiącu mówimy, słuchamy i czytamy przede wszystkim o Trybunale Konstytucyjnym, ale i rzeczownik bez przymiotnika jest ciekawy. Po pierwsze jeśli wierzyć etymologii, nie ma sądu bardziej zgodnego z wolą ludu niż trybunał. Słowo to pochodzi z łaciny: "tribunal", dalej od "tribun" – trybun ludowy w Rzymie, wreszcie "tribus" – lud, plemię. W tradycji polskiej trybunałem nazywa się od czasów Rzeczpospolitej obojga narodów organy władzy sądowniczej kontrolujące inne władze – wyjaśniają językoznawcy z UW .

Co warte podkreślenia, w dalszym ciągu można głosować również na słowo roku. Plebiscyt trwa do 31 grudnia. Wystarczy wejść na stronę Słowa na czasie i wybrać jedno ze słów miesiąca. Przypomnijmy, że są nimi: „frankowicz”, „górnik”, „zaćmienie”, „ludobójstwo”, „JOW”, „zamach”, „dopalacz”, „uchodźca” i „imigrant”, „granica”, „sejm” i „parlament”, „niepodległość”, „smog” oraz właśnie „trybunał". Oczywiście można też podać własną propozycję.

Oprócz internautów , swój typ wskaże także kapituła, do której należą m.in. profesorowie: Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Walery Pisarek, Renata Przybylska i Halina Zgółkowa. Swoje własne słowa roku wybrali już nasi sąsiedzi. I tak, zarówno Niemcy jak i Rosjanie zgodnie postawili na "uchodźców".

Obraz
konkurswybórsłowo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)