Trwa ładowanie...

Instytut Języka Polskiego UW zaprezentował słowo grudnia

Językoznawcy zachęcają też do głosowania na słowo roku.

Instytut Języka Polskiego UW zaprezentował słowo grudnia
d1sxy9z
d1sxy9z

Internauci zdecydowali się na "trybunał" co nie powinno zaskakiwać zwłaszcza, że w ostatnim czasie trwa ożywiona debata sejmowa, właśnie z tym słowem w tle.

– W ostatnim miesiącu mówimy, słuchamy i czytamy przede wszystkim o Trybunale Konstytucyjnym, ale i rzeczownik bez przymiotnika jest ciekawy. Po pierwsze jeśli wierzyć etymologii, nie ma sądu bardziej zgodnego z wolą ludu niż trybunał. Słowo to pochodzi z łaciny: "tribunal", dalej od "tribun" – trybun ludowy w Rzymie, wreszcie "tribus" – lud, plemię. W tradycji polskiej trybunałem nazywa się od czasów Rzeczpospolitej obojga narodów organy władzy sądowniczej kontrolujące inne władze – wyjaśniają językoznawcy z UW .

Co warte podkreślenia, w dalszym ciągu można głosować również na słowo roku. Plebiscyt trwa do 31 grudnia. Wystarczy wejść na stronę Słowa na czasie i wybrać jedno ze słów miesiąca. Przypomnijmy, że są nimi: „frankowicz”, „górnik”, „zaćmienie”, „ludobójstwo”, „JOW”, „zamach”, „dopalacz”, „uchodźca” i „imigrant”, „granica”, „sejm” i „parlament”, „niepodległość”, „smog” oraz właśnie „trybunał". Oczywiście można też podać własną propozycję.

Oprócz internautów , swój typ wskaże także kapituła, do której należą m.in. profesorowie: Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Walery Pisarek, Renata Przybylska i Halina Zgółkowa. Swoje własne słowa roku wybrali już nasi sąsiedzi. I tak, zarówno Niemcy jak i Rosjanie zgodnie postawili na "uchodźców".

d1sxy9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sxy9z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj