Instalacje fotowoltaiczne dla stołecznych szkół
Konkurs SłuchaMY Was skierowany jest do uczniów warszawskich szkół podstawowych. Placówki mogą zgłaszać pomysły na inicjatywy ekologiczne, które uczniowie chcieliby zrealizować w swojej placówce. Jest o co walczyć! Do wygrania jedna z pięciu instalacji fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na dachu szkoły. Organizator wybierze też trzy spośród pięciu zwycięskich projektów i wesprze finansowo ich realizację.
Wbrew pozorom dzieci wiedzą wiele na temat ekologii. Są bardziej niż dorośli wrażliwi na piękno przyrody i na otaczający ich świat. Chętnie się uczą i jak gąbka chłoną wiedzę. Biorą też przykład z dorosłych.
Jeśli więc w naszych domach staramy się żyć w zgodzie z ekologią poprzez codzienne nawyki i zachowania, to możemy być spokojni! Pokolenie młodych warszawiaków zrobi wszystko, co w jego mocy, by stolica – jak i cały świat - stała się piękniejsza, czystsza i bardziej przyjazna naturze.
Krok po kroku ku zmianom
Pamiętajmy, że do zmian dochodzi się małymi krokami. Każdy pomysł jest ważny, bo może przyczynić się do poprawy klimatu i ochronić środowisko.
Taka idea przyświeca konkursowi E.ON Polska, który jest kontynuacją działań realizowanych pod hasłem MY może więcej, które E.ON – wcześniej innogy Polska – rozpoczął we wrześniu tego roku. Do zabawy zaproszono uczniów stołecznych szkół podstawowych. Ich zadaniem jest zgłoszenie własnego pomysłu, który pomoże ich szkole w ekozmianie. To nie jedyne działania organizatora kierowane do najmłodszych, ponieważ od października br. Fundacja innogy przeprowadziła 2. edycję warsztatów edukacyjnych Liczę się z energią. Inicjatywa jest skierowana do uczniów szkół podstawowych z klas 6 i 7 i ma na celu naukę efektywnego zarządzania energią oraz dobrych nawyków prośrodowiskowych.
– Każdy z nas może mieć inną wizję ekologicznych rozwiązań. Kwietne łąki obok szkoły, lekcje recyklingu, robienie budek dla ptaków, kiermasz używanych przedmiotów albo wprowadzanie dobrych praktyk pozwalających na oszczędzanie energii – inwencja uczniów nie zna granic. Dlatego chcemy, by każdy projekt został doceniony – mówi Aleksandra Smyczyńska z E.ON Polska.
I dodaje: – Stworzymy bank ekopomysłów, który może zainspirować innych do działań ekologicznych. Dzięki temu szkoły zyskają bazę do wspólnych działań na rzecz środowiska – mówi Aleksandra Smyczyńska z E.ON Polska.
Jak zgłosić szkołę do konkursu?
Każda placówka może zgłosić jedną ekoinicjatywę. Uczniowie mają czas do 24 stycznia 2022 r., by przedstawić swój pomysł w krótkim nagraniu (maks. 30-sekundowym). Tylko osoba, która jest prawnym reprezentantem warszawskiej szkoły podstawowej, może je wysłać wraz z poprawnie wypełnionym i załączonym formularzem. Zgłoszenia można dokonać poprzez stronę www.szkolnaekoinicjatywa.pl, na które znajdują się też niezbędne informacje i regulamin konkursu. Ważne jest, aby uzasadnić, dlaczego to w Waszej szkole warto zrealizować projekt i czemu dzięki temu będzie bardziej ekologiczna. Organizator zachęca też do kontaktu za pośrednictwem adresu e-mail konkurs@szkolnaekoinicjatywa.pl w przypadku pojawienia się pytań.
Jury konkursowe przyzna nagrody najbardziej inspirującym i angażującym ekoinicjatywom, przedstawionym w interesujący sposób. Pięć zwycięskich inicjatyw zostanie nagrodzonych instalacjami fotowoltaicznymi. Trzy najlepszych spośród nich dodatkowo otrzymają dofinansowanie na realizację zgłoszonych projektów.
– Instalacje fotowoltaiczne pozwolą warszawskim szkołom funkcjonować bardziej ekologicznie, zwiększyć efektywność energetyczną i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Projekt poszerzy wiedzę uczniów na temat odnawialnych źródeł energii, a specjalne dofinansowania wesprą szkoły we wdrożeniu własnych inicjatyw – podsumowuje Aleksandra Smyczyńska.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.szkolnaekoinicjatywa.pl.
WP Wiadomości na: