RegionalneWarszawaGdzie powstanie Centralny Port Lotniczy? Już wkrótce poznamy szczegóły wielkiej inwestycji

Gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy? Już wkrótce poznamy szczegóły wielkiej inwestycji

Gdzie powstanie Centralny Port Lotniczy? Już wkrótce poznamy szczegóły wielkiej inwestycji
Karolina Kołodziejczyk
14.03.2017 15:50

Według wstępnych założeń miałby on obsługiwać aż 50 milionów pasażerów rocznie.

O budowie Centralnego Portu Lotniczego mówi się od ponad 10 lat. Jednak juz wkrótce poznamy szczegóły tej inwestycji. Wszystko wskazuje na to, że największe lotnisko w Polsce powstanie między Warszawą a Łodzią.

Jak donosi "Puls Binezsu", w najbliższych dniach Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdzi decyzję o budowie lotniska centralnego. W ciagu najbliższych dwóch miesięcy specjalny zespół przedstawi efekty pracy. Wtedy też poznamy dokładną lokalizację planowanej inwestycji.

Jednak wszystko wskazuje na to, że Centralny Port Lotniczy powstanie między Warszawą a Łodzią i pełniłby rolę jednego z największych tak zwanych hubów przesiadkowych w Europie. Według wstępnych założeń miałby on obsługiwać 50 milionów pasażerów rocznie.

CPL bez pieniędzy z Unii

Projekt budowy CPL będzie wiodącą inwestycją Prawa i Sprawiedliwości. Ma pełne wsparcie Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Według źródeł "Pulsu Biznesu", w finansowanie budowy zaangażowana zostanie grupa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz BGK.

Wcześniej mówiło się też o tym, że rząd chce pozyskać partnerów z Chin do projektów infrastrukturalnych, w tym również do budowy Centralnego Portu Lotniczego. Możliwe, że Polska nie może liczyć na dofinansowanie z Brukseli - Unia Europejska nie chce wspierać budowy kolejnych lotnisk.

"Warszawiaków nie trzeba przekonywać"

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT już poparł ideę budowy Centralnego Portu Lotniczego . Przewoźnik zapowiada, że chce kupować nowe samoloty i rozbudowywać siatkę połączeń. Prezes Rafał Milczarski powiedział, że dużą rolę w rozwoju sieci połączeń powinien spełniać Centralny Port Lotniczy.

Prezes PLL LOT zaznaczył, że lotnisko Chopina jest za małe i nie ma już możliwości jego rozbudowy. Co więcej, jeśt źle skomunikowane z innymi miastami. Jego zdaniem, budowa dużego lotniska od podstaw mogłaby pozytywnie wpłynąć na układ komunikacyjny w kraju. - Uważam, że warszawiaków, którzy mieszkają wokół lotniska, do tej koncepcji nie trzeba byłoby przekonywać – mówił Milczarski podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Długo wyczekiwana inwestycja

O budowie CLP mówi się od ponad 10 lat. Jeszcze w 2005 Urząd Lotnictwa Cywilnego podpisał pierwsze umowę, jednak sprawa na wiele lat stanęła w miejscu. Nowy port lotniczy obsługujący Warszawę został zaproponowany w rządowej Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportowej (na lata 2010–2013).

Propozycja wynikała z faktu, że Lotnisko Chopina wyczerpuje swoją przepustowość, a jednocześnie wzrastają utrudnienia w ruchu w tej części stolicy.

Źródło: Puls Biznesu

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także