Trwa ładowanie...
indie
31-08-2017 12:29

Fotostory: Hinduskie święto Holi w Warszawie

Fotostory: Hinduskie święto Holi w Warszawie
d1w7dmg
d1w7dmg

Holi jest to hinduistyczne święto radości i wiosny, obchodzone w reguły w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). Nazywane jest również Festiwalem Kolorów i kojarzone z kolorowymi proszkami do obsypywania przyjaciół. Geneza święta wywodzona jest z różnych mitów indyjskich, zależnie od wyznawanej tradycji hinduizmu (śiwaizm, wisznuizm) i rejonu Indii (stany północne, wschodnie lub południowe).

"Na północy Indii poświęcone jest Krisznie, a na południu - bogu miłości Kamie. Kriszna żalił się, że skóra Radhy jest biała, a jego - ciemna, i Jaśoda poradziła mu, żeby posypał ją kolorowym proszkiem. Tak więc w tym dniu wszyscy świętujący obsypują się kolorowym proszkiem i tańczą z radości. Kolor czerwony oznacza nową krew płynącą w żyłach, przynoszącą życie i miłość. Krisznie składa się w ofierze prasad, dar z czerwonych kwiatów drzewa asioki, symbol miłości. Wieśniacy śpiewają rozpustne piosenki, a wieczorem palą ogniska i pieką placki" - czytamy na stronie www.indiaguide.pl .

W Warszawie obchody święta Holi odbyły się w restaruacji Injachi (ul. Widok 19). Były kolorowe farbki w proszku, malowanie henną, muzyka i taniec oraz dużo smakowitości. Zobaczcie, jak było kolorowo!

Zdjecia zrobiły dla nas Monika Jarema i Agata Wójt . Dziękujemy!

d1w7dmg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w7dmg
Więcej tematów