Flisacy poprowadzą orszak drewnianych łodzi na Wiśle
Orszak będzie liczył aż kilkanaście tradycyjnych, wiślanych jednostek, w tym baty, pychówki, lejtaki, galary i galarki.
Wyjątkowa impreza folkowa zaczyna się już w tym tygodniu (12-15 maj). Nagrodzony tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza, Festiwal Folkowy rusza pełną parą już od najbliższego czwartku. Parada przepłynie przez Centrum Warszawy docierając do Podzamcza. Orszak będzie liczył aż kilkanaście tradycyjnych, wiślanych jednostek, w tym baty, pychówki, lejtaki, galary i galarki.
Wydarzenie rozpoczynają organizowane wspólnie przez Fundację Szerokie Wody i Biuro Edukacji m.st. Warszawy, Żywe Lekcje Historii nad Wisłą, 12-13 maja. Dwudniowy cykl warsztatów etnograficznych, florystycznych, przyrodniczych i plastycznych, skierowanych do warszawskich dzieci ze szkół podstawowych. Ponadto w programie imprezy znajdą się również przedstawienia teatralne oraz przystań flisackich łodzi z funkcjonującą małą szkółką żeglarstwa tradycyjnego oraz wyprawiającą najmłodszych uczestników w rejsy z varsavianistami na pokładzie.
Parada w centrum Warszawy
Piątkowy wieczór, 13 maja o godzinie 18:30, wyruszy z Portu Czerniakowskiego, Wiosenny Orszak Wiślany, niezależna inicjatywa integrująca warszawskie środowisko posiadaczy i pasjonatów tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych. Parada przepłynie przez centrum Warszawy docierając do Podzamcza. Orszak będzie liczył aż kilkanaście tradycyjnych, wiślanych jednostek, w tym baty, pychówki, lejtaki, galary i galarki.
14 i 15 maj to kulminacja Zielonoświątkowych festynów obejmujących cały obszar Urzecza, czyli mikroregionu etnograficznego Mazowsza, rozciągającego się od warszawskiej Saskiej Kępy aż po Górę Kalwarię. Niepowtarzalna kultura regionu, tętnić będzie podczas organizowanych wspólnie przez koalicję samorządów, fundacji i stowarzyszeń imprez. Wzdłuż brzegów Wisły, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, przepłynie orszak drewnianych flisackich łodzi z rozśpiewanymi zespołami i skupionymi na żegludze flisakami na pokładzie.
Trasa rejsu
Widowiskowe eskadry tradycyjnych żaglowców rozpoczną rejs w sobotę o 9:00, odwiedzając po drodze Port Wawer, przystań w podkonstancińskich Gassach, ostatecznie docierając do Góry Kalwarii. W niedzielę orszak ruszy w drogę powrotną z Góry Kalwarii do Warszawy o 10:30. Niedzielny rejs zatrzymywać się będzie w przystaniach podwarszawskich gmin i dzielnic stołecznego miasta.
Program
Zielone Świątki na Urzeczu 2016
12-13.05.2016 / CZWARTEK – PIĄTEK
Żywe lekcje historii nad Wisłą – Plaża Saska Kępa w godz. 10.00 – 16.00
14.05.2016 / SOBOTA
- Pomost 511 (Warszawa), Wawer (port), Góra Kalwaria godz. 12.00-13.00 Wypłynięcie z przystani Pomost 511 (Warszawa) łodzi orszakowych do Wawra i Góry Kalwarii (orszak przypłynie na godz. 15.00 do Wawra i na 19.00 do Góry Kalwarii)
- Góra Kalwaria (port) godz. 15.00-21.00 Zlot Tradycyjnych Łodzi, pokazy i animacje oparte na poznawaniu starych zawodów, koncert zespołu Hambawenah
- Festyn w Wawrze „Po kolana w rzece” godz. 15.00-21.00 Występy zespołów: Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Niwińskich
- Warszawa – Przystań 511 koncert zespołu folkowego
15.05.2016 / NIEDZIELA
- Góra Kalwaria (port) godz. 9.00-10.30 : msza święta w porcie, wypłynięcie orszaku zielonoświątkowego
- Nadbrzeż gm. Karczew 11.00-13.00: występy zespołów ludowych, umajone wozy konne, degustacja potraw regionalnych
- Gassy gm. Konstancin-Jeziorna godz. 14.00-15.00 (przystań promowa): ogórki Antoniego, stacja przesiadkowa dla uczestników, występ Zespołu Łurzycanki
- Otwock, ujście Świdra godz. 15.30-17.00: przerwa kawowa. Wystawa plenerowa fotografii.
- Warszawa, godz.20.00-22.00: Parada Łodzi i śpiewy zespołów, koncerty folkowe.
Godz. 20.00-22.00: Parada Łodzi i śpiewy zespołów, koncerty folkowe.
Źródło: (newsbook.pl)