Finał budżetu partycypacyjnego. Tak miasto podzieli ponad 60 mln złotych
Największe zainteresowanie projektami odnotowano... na Żoliborzu.
W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego w stolicy zrealizowanych zostanie 881 projektów - tak w głosowaniu zdecydowali warszawiacy. Koszt realizacji projektów to ponad 60 mln zł. Wyniki głosowania przedstawiono w piątek w praskim Centrum Kreatywności Targowa.
W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili 2 782 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 808 projektów dotyczących 18 dzielnic. Głosowało 117 381 warszawiaków. Zrealizowanych będzie 881 projektów na łączną kwotę ponad 60 mln zł - informuje stołeczny ratusz.
W sumie oddanych zostało 117 381 głosów: 95 proc. elektronicznie, 5 proc. z wykorzystaniem papierowych kart. 60 proc. osób głosujących stanowiły kobiety, a 40 proc. mężczyźni. Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 24 a 44 rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 60 proc.
Największe zainteresowanie odnotowano na Żoliborzu, gdzie głosowało prawie 14 proc. mieszkańców tej dzielnicy. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się Białołęka (9 proc.) i Wawer (8 proc.).
Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany - 91, najmniej w Wesołej - 9. Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów - 26 - jest Ursynów Wysoki Północny.
Najwięcej - 3 593 głosy - zdobył pomysł "Wolskie lato filmowe".
Na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. ma powstać zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych z różami, drzewami, żywopłotem, ławkami i koszami oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kaliskiego od ul. Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT.
Na Białołęce mieszkańcy postawili m.in. na wodny plac zabaw oraz posadzenie 450 krzewów i 50 drzew, a na Bielanach - plażę nad Wisłą oraz skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli.
Na Mokotowie w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów. Kolejny zwycięski projekt to "Zielona Puławska - drzewa, krzewy od pl. Unii do ul. Dolnej".
Ochota postawiła m.in. na projekt "Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie" oraz na usprawnienie ruchu pieszego na Rakowcu, nasadzenia zieleni.
Na Pradze Południe powstanie m.in. przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza.
Droga rowerowa wzdłuż ul. gen. Władysława Andersa oraz bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodnik i zieleń to niektóre zwycięskie projekty ze Śródmieścia.
Pełna lista projektów, które będą zrealizowane w 2018 r. będzie dostępna na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl .
W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów.
Źródło: (PAP)
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Nocny protest przed Sejmem. Są wnioski o ukaranie demonstrantów