Trwa ładowanie...

Festiwal Jazz na Starówce. Zagrają artyści z całego świata

To jedyny tego typu plenerowy, bezpłatny przegląd jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności.

Festiwal Jazz na Starówce. Zagrają artyści z całego świata
d234du3
d234du3

To już 23 edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce. Na Rynku Starego Miasta w każdą sobotę wybrzmiewać będzie jazz z różnych stron świata. Wystąpią artyści ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Włoch, Austrii, Hiszpanii i Polski.

Festiwal rozpoczął się 1 lipca br. i potrwa do 26 sierpnia. Największymi wydarzeniami festiwalu w tym roku są koncerty: kwintetu Jamesa Cartera z programem "The Flying Particles", pochodzącego z Nowego Orleanu znakomitego trębacza amerykańskiego Nicholasa Paytona Afro "Caribbean Mixtape"; Johna Pizzarelli Celebrates Sinatra and Jobim ” z udziałem w Daniela Jobima, wnuka mistrza bossa novy Antonio Carlosa Jobima.

15 lipca odbędzie się koncert amerykańskiej grupy Oregon. Jest to jedna z czołowych formacji grających muzykę improwizowaną, łączącą brzmienia hinduskie, etniczne z muzyką klasyczną i jazzem. Grupa ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grammy. Zespół jest prekursorem etno jazzu. Dziś skład Oregonu tworzą: gitarzysta klasyczny, pianista Ralph Towner; saksofonista, oboista Paul McCandless; kontrabasista Paolino Dalla Porta oraz perkusista Mark Walker. Astronauci statku Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc, a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu "Icarus" i "Ghost Beads".

Znakomity trębacz amerykański Nicholas Payton wystąpi 22 lipca w koncercie premierowym programu Afro-Caribbean Mixtape! Payton jest laureatem nagrody Grammy. Ten jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych jest też multiinstrumentalistą, wokalistą i kompozytorem. Jest powszechnie uznawany za jednego z największych artystów naszych czasów, który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki.

Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym wiele koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany jest z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Koncertował z takimi artystami jak m.in Ray Brown, Ray Charles, Art Blakey, Roy Haynes, Joe Henderson. Grał w zespołach Clarka Terry’ego, Ellisa Marsalisa, Arta Blakey’a, Elvina Jonesa. Prowadzi cieszące się uznaniem i popularnością własne autorskie zespoły. Współpracuje z gwiazdami wokalistyki takimi jak Cassandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

d234du3

29 lipca na jazzowej scenie Starówki wystąpi James Carter Quartet z programem "The Flying Particle". James Carter zajmował wielokrotnie 1 miejsce na świecie w kategorii saksofon barytonowy magazynu "Down Beat". Jest liderem własnych zespołów, autorem wielu cenionych płyt. Już w młodości grał w formacjach kierowanych przez słynnych liderów: Wyntona Marsalisa (Lincoln Center Jazz Orchestra), Lestera Bowie (New York Organ Ensemble), ale też z Arethą Franklin, Davidem Murray'em, Sonnym Rollins'em, Art Ensemble of Chicago. Wirtuoz saksofonów i klarnetów, jest dziś wpływowym muzykiem i jednym z najbardziej podziwianych saksofonistów swojej generacji, który odgrywa dużą rolę w propagowaniu i tworzeniu przyszłości muzyki jazzowej.

5 sierpnia - akcent polski. Gitarzysta Marek Napiórkowski wystąpi ze swoim sextetem. Napiórkowski jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce muzyków. Gra i tworzy "znakomitą muzykę pełną kompozytorskiego rozmachu, wyrafinowanych harmonii i niespotykanych współbrzmień". W jego autorskich projektach uczestniczyli m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka i Anna Maria Jopek. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów jak: Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski. Gitarzysta Jazzowy roku 2012, 2013 i 2014 w rankingu czytelników magazynu "Jazz Forum" był sześciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka.

Muzycy austriaccy Christian Bakanic Trio wystąpią 19 sierpnia. Grupa z jednej strony stanowi klasyczne trio akordowe, z drugiej przekracza rozmaite granice muzyczne. Wynikiem ich artystycznych poszukiwań jest kreatywna muzyka, która bardzo się podoba słuchaczom.

Kolejny polski motyw nastąpi 12 sierpni; Grzegorz Turnau, z udziałem uznanych muzyków jazzowych, Roberta Kubiszyna na gitarze basowej i Czarka Konrada na perkusji, zaprezentuje specjalny program TurBikon. Turnau, znany i lubiany krakowski artysta - pianista, aranżer, wokalista, autor tekstów, kompozytor, stworzył swój indywidualny, niepowtarzalny styl muzyczny i charakteryzujący się precyzją kompozycyjną i nienagannym, eleganckim wykonawstwem. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: dziewięciu Fryderyków, dwóch Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu, nagrody Mateusza radiowej Trójki. Współpracował z takimi artystami jak Anna Maria Jopek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Magda Umer.

d234du3

Finał

W finałowym koncercie festiwalu 26 sierpnia wystąpią Josemi Carmona i Javier Colina oraz gościnnie José Ruiz Bandolero z Hiszpanii. Mistrzowie i innowatorzy jazz flamenco dwóch pokoleń dadzą tylko jeden, właśnie na Jazzie na Starówce, koncert w Polsce. Carmona jest ważną postacią w najnowszej historii muzyki hiszpańskiej, flamenco i gitary. Syn maestro Pepe Habichuela jest spadkobiercą dziedzictwa czterech generacji artystów z Granady. Dwukrotnie nominowany do nagrody Latin Grammy. Wystąpił w filmie "Flamenco, Flamenco” Carlosa Saury. Colina zaś jest jednym z najważniejszych muzyków hiszpańskich i jednym z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnej sceny flamenco. Występował z legendami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones, Gary Bartz, George Benson oraz z największymi gwiazdami flamenco i latin jazzu jak m.in.: Tete Montoliu, Chucho i Bebo Valdezem, Jerrym Gonzalesem. Dla wielbicieli flamenco zapowiada się wielka atrakcja.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem liczby słuchaczy, festiwalem jazzowym w Polsce. Przez 22 lat istnienia zgromadził blisko milionową publiczność.

Festiwal organizowany przez Fundację Jazz Art. Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska odbywać się będzie od 1 lipca do 26 sierpnia 2017 na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

d234du3
d234du3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d234du3
Więcej tematów