Trwa ładowanie...

Ewa Kopacz otworzyła w Warszawie Centrum Weterana [WIDEO]

"Jesteśmy z Was dumni. Służycie całemu światu"

Ewa Kopacz otworzyła w Warszawie Centrum Weterana [WIDEO]
djs2yse
djs2yse

Premier Ewa Kopacz otworzyła w niedzielę w Warszawie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Centrum będzie służyć byłym uczestnikom misji wojskowych i pielęgnować pamięć o poległych i zmarłych.

- Jesteśmy z was dumni, Polska jest z was bardzo dumna. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego poświęcenia. To wy w imieniu tego wolnego świata to zadanie wypełniacie - powiedziała do zebranych Ewa Kopacz.

Od 1955 roku (czyli misji w Korei) w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków. Status weterana ma obecnie ponad 11,5 tys. byłych i obecnych żołnierzy, weterana poszkodowanego - ponad 540. Centrum będzie też pielęgnować pamięć o 120 poległych i zmarłych na podobnych misjach.

djs2yse

W instytucji znajdziemy różne strefy - zarówno dla weteranów, jak i zwiedzających. Założeniem jest, aby miejsce to skupiało nie tylko weteranów, ale było również dostępne dla cywilów, szczególnie jako placówka edukacyjna dla uczniów i studentów. O projekcie utworzenia Centrum Żołnierza-Weterana minister Siemoniak poinformował podczas spotkania z żołnierzami w polskiej bazie wojskowej w Ghazni w Afganistanie, jeszcze w październiku 2012 roku. Pomysł stworzenia Centrum był konsultowany z żołnierzami i środowiskami weteranów.

* Centrum Weterana otwarto w budynku dawnej Wojskowej Komisji Uzupełnień przy ulicy Puławskiej 4.*

djs2yse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djs2yse
Więcej tematów