Ekologiczny park w Ursusie. "Budowa rusza tym roku"
Będzie kosztował 10 mln zł
Materiał do nauki przyrody dla dzieci
Zastępca burmistrza Ursusa Wiesław Krzemień powiedział, że pomysł na zbudowanie ekoparku w dzielnicy Ursus powstał w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy. Budowa ma się rozpocząć w tym roku. "W sumie szacujemy, że wartość tego projektu wyniesie ok. 10 mln zł" - podkreślił. Ekopark pojawiłby się przy ul. Gierdziejewskiego.
Chcemy stworzyć miejsce przyjazne społeczności lokalnej - zapowiada Krzemień. Park ma chronić także gatunki roślin, które występują na tym terenie, jak również dostarczać materiał do nauki przyrody dla dzieci z pobliskich szkół.
"Koncepcja przewiduje przede wszystkim alejki, plac zabaw, małą architekturę, ale także wpisanie się w odnawialne źródła energii" - powiedział zastępca burmistrza. Wyjaśnił, że władzom dzielnicy zależy na wykorzystaniu do oświetlenia terenu energii słonecznej, a do nawodnienia obszaru - wód opadowych. Ławki oraz sprzęt do zabawy ma zostać wykonany z materiałów z odzysku. Poza tym w parku mają się znaleźć polany piknikowe.
Konsultacje trwają
Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat planowanej inwestycji w ramach trwających do 1 lutego konsultacji społecznych. Krzemień dodał, że padły już m.in. takie pomysły jak wybudowanie wybiegu dla psów czy zrobienie górki saneczkowej dla dzieci.
Zastępca burmistrza poinformował, że konsultacje społeczne odbywają się w Urzędzie Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Uwagi i propozycje można również przesyłać na adres konsultacje@ursus.warszawa.pl lub wrzucić informację do urny w punkcie konsultacyjnym w urzędzie dzielnicy.
Zdaniem Krzemienia ekopark będzie służył nie tylko obecnym mieszkańcom Ursusa, ale także przyszłym, bo na terenach dawnego ZPC Ursus już buduje się osiedle mieszkaniowe. Burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska poinformowała, że na terenie byłych ZPC powstają już pierwsze bloki. "W najbliższym czasie spodziewamy się, że ok. 30 tys. mieszkańców sprowadzi się do naszej dzielnicy" - oceniła.
Kierzkowska dodała, że plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wszystkie możliwe funkcje, które są niezbędne do tego, aby ten teren rozwijał się w sposób prawidłowy. "Na tym planie zagospodarowania przestrzennego zostały przewidziane zarówno funkcje drogowe, jak i funkcje oświatowe, także miejsce kultu religijnego" - powiedziała.
Izba Pamięci ZPC
Kierzkowska tłumaczyła także, że tereny po byłych zakładach Ursus rozwijają się nie tylko pod względem deweloperskim, ale także są prowadzone inwestycje m.in. wodnokanalizacyjna, gazowe, elektryczne oraz energetyczne.
Poza nowymi miejscami do zamieszkania w dzielnicy Ursus na ostatnim etapie uzgodnień - jak powiedział Krzemień - jest temat zagospodarowania kolekcji po byłych ZPC. Wyjaśnił, że są uzgodnienia m.st. Warszawa z Polskim Holdingiem Obronnym o przekazaniu do dzielnicy eksponatów, wśród których znajdują się m.in. ciągniki, silniki, pamiątkowe medale i odznaki, puchary, kroniki, sztandary, zdjęcia, gazety oraz filmy ( o tym pomyśle pisaliśmy tutaj )
Krzemień podkreślił, że dzielnicy zależy na stworzeniu izby pamięci, która będzie nie tylko obejmowała eksponaty z byłych ZPC, ale także zgromadzi różnego rodzaju pamiątki mieszkańców dzielnicy. Powiedział, że ma być to "nie tylko historia ZPC Ursus, ale historia Ursusa".
Źródło: PAP
Przeczytajcie też: Powstanie tunel dla rowerzystów łączący*dwie dzielnice*